• rozwiń

LOT będzie przekonywać Brukselę o swojej rentowności

LOT będzie przekonywać Brukselę o swojej rentowności
Foto: tvn24 Foto: W styczniu resort skarbu przelał PLL LOT 400 mln zł pożyczki

Do czwartku Polskie Linie Lotnicze LOT mają czas na złożenie planu restrukturyzacji spółki do Komisji Europejskiej. Dokument ma wysłać do Brukseli Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

- Komisja będzie ten plan analizować. Może go zaakceptować takim, jakim go jej przedłożymy lub też poprosić o jego zmianę. Zawarliśmy w nim nasze propozycje, ale to KE ma ostateczne zdanie w tej sprawie - powiedział w środę PAP prezes PLL LOT Sebastian Mikosz.

Dodał, że jest to plan najlepszy z możliwych i taki, który daje spółce realną szansę na uzyskanie trwałej rentowności. Podkreślił, że plan musi też przekonać Brukselę, że pomoc publiczna dla LOT-u rzeczywiście ma na celu ratowanie firmy, a nie jej subsydiowanie, żeby mogła lepiej konkurować.

Zabieg księgowy

Dodał, że w planie do Komisji zostaną również przesłane wyniki spółki za 2012 r. PLL LOT straciły w 2012 r. na swojej podstawowej działalności, czyli przewozie pasażerów, 146,5 mln zł. Strata netto w tym czasie sięgnęła blisko 400 mln zł. Spółka dokonała też odpisów w wysokości 479,5 mln zł.

- Dokonanie tych odpisów było konieczne. Był to zabieg księgowy, ale jednak musieliśmy to zrobić, aby także przygotować LOT do prywatyzacji - podkreślił Mikosz. Dodał, że nie zmienia to płynności finansowej spółki.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane