• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Los Stoczni Gdańsk poznamy po wyborach

Los Stoczni Gdańsk poznamy po wyborach
Foto: TVN24 Foto: Bruksela decyduje o przyszłości stoczni

- Komisja Europejska chce wydać decyzję ws. pomocy dla Stoczni Gdańsk tak szybko, jak będzie to możliwe - zapewnia rzecznik komisarza ds. konkurencji Jonathan Todd. Jednak źródła z otoczenia unijnej komisarz Neelie Kroes twierdzą, że na decyzję przed wyborami do Parlamentu Europejskiego 7 czerwca nie ma co liczyć.

Jonathan Todd potwierdził, że KE dostała z Polski uzupełnienie planu restrukturyzacji zakładu. Znajdują się w nim m.in. gwarancje finansowania przyszłych inwestycji, w tym produkcji wież dla elektrowni wiatrowych przez właściciela stoczni - spółki ISD Polska.
- Dostaliśmy dodatkowe informacje ze strony polskiej. Analizujemy je bardzo uważnie, a naszą decyzję wydamy tak szybko, jak będzie to możliwe - zapewnił Todd. Nie chciał zdradzić jednak, czy na obecnym etapie prac propozycje ISD satysfakcjonują Komisję.

Co czeka Stocznię Gdańsk?

W programie restrukturyzacji, który na początku maja trafił do Brukseli, zapisano plany inwestycyjne dla stoczni na poziomie 600 mln zł. ISD zapewnia, że działalność przedsiębiorstwa będzie oparta na trzech rodzajach produkcji: stoczniowej, budowie dużych konstrukcji stalowych oraz wież dla elektrowni wiatrowych. Zgodnie z programem, MSP ma udzielić inwestorowi 150 mln zł dodatkowej, zwrotnej pomocy publicznej na pokrycie zobowiązań publiczno-prawnych.

W programie inwestor zaproponował, że zatrudnienie w stoczni będzie utrzymane na poziomie nie mniejszym niż 1900 osób przy przerobie stali około 22 tys. ton rocznie. Obecnie zakład zatrudnia około 2,3 tys. pracowników.

Jeśli KE odrzuci program restrukturyzacji, to Stoczni Gdańsk grozi bankructwo.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane