• rozwiń
  • WIG20 2339.61 +0.78%
  • WIG30 2678.23 +0.83%
  • WIG 60859.03 +1.11%
  • sWIG80 11910.84 +0.37%
  • mWIG40 4041.96 +0.65%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 16:11

Dostosuj

Londyński parkiet rezygnuje z warszawskiego

Londyński parkiet rezygnuje z warszawskiego
Foto: TVN24 Foto: Anglicy rezygnują z GPW

London Stock Exchange Group zrezygnowała z ubiegania się o kupno akcji GPW, bo przejęcie nie odpowiadałoby nowej strategii LSE - donosi "Financial Times". Londyńska giełda była jednym z czterech chętnych do prywatyzacji warszawskiej.

London Stock Exchange Group sam zrezygnował z kupna 51 procent akcji naszej giełdy. O parkiet będą więc walczyć tylko Niemcy i Amerykanie. Na lipcowej liście inwestorów, którym wysłano oferty były cztery parkiety: Deutsche Boerse, London Stock Exchange (LSE), NASDAQ OMX oraz New York Stock Exchange Euronext (NYSE Euronext).

Plan prywatyzacji GPW zakłada sprzedaż minimum 51 proc. akcji inwestorowi strategicznemu oraz około 23 proc. akcji członkom giełdy. Jeżeli pula blisko 23 proc. akcji nie zostanie objęta przez członków giełdy, to inwestor strategiczny będzie mógł kupić maksymalnie do 73,82 proc. akcji.

Problemy na starcie

To nie pierwsze problemy z prywatyzacją polskiej giełdy. Już w tym miesiącu szef resortu skarbu przedłużył do końca października czas na składanie przez inwestorów ofert wiążących na kupno akcji GPW. Powoduje to, że szanse na zakończenie transakcji w planowanym terminie, czyli w tym roku, są mało realne. Dodatkowo Aleksander Grad postraszył inwestorów, że w razie braku atrakcyjnych ofert proces prywatyzacji giełdy może się zacząć od nowa.

mkg//kwj/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane