• rozwiń

Lokomotywy rozczarowują, średniaki w normie

Lokomotywy rozczarowują, średniaki w normie
Foto: TVN24 Foto: Wzrost gospodarczy w Europie rozczarowuje

Europa nierówno budzi się z kryzysu. Z danych opublikowanych we wtorek przez Eurostat i państwowe urzędy statystyczne wynika, że lepiej radzą sobie mniejsze gospodarki, takie jak choćby węgierska, a słabiej tzw. europejskie lokomotywy - Niemcy, czy Francja.

Dynamika produktu krajowego brutto strefy euro wyniosła w czwartym kwartale 2010 roku 0,3 proc. kwartał do kwartału i dwa proc. rok do roku – podał we wtorek swoje wstępne dane Eurostat.
Opublikowane wyniki rozczarowały ekonomistów, którzy prognozowali, że dynamika produktu krajowego brutto strefy euro wyniesie 0,4 proc. kdk. i 2,1 proc. rdr. Kwartał wcześniej wskaźniki osiągnął dynamikę 0,3 proc. kdk. i 1,9 proc. rdr.

Za mały plus

Najbardziej rozczarowują dane z gospodarek, na których najbardziej skupiona jest uwaga inwestorów.

Produkt Krajowy Brutto Niemiec wzrósł w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku o 0,4 procent w porównaniu do trzeciego kwartału. Dane są nieco słabsze od wcześniejszych prognoz. Ekonomiści spodziewali się, że PKB Niemiec wzrośnie licząc kwartał do kwartału o 0,5 procent. W ujęciu rok do roku niemiecki PKB wzrósł w czwartym kwartale o cztery procent. Tu oczekiwano wzrostu o 4,1 proc.

Gorzej od prognoz wypadły również najnowsze dane dotyczące PKB Francji. Ostatni kwartał ubiegłego roku pokazał wzrost o 0,3 procent, podczas gdy prognozy mówiły o wzroście o 0,6 procent.

Rozczarowały także wstępne informacje o PKB we Włoszech. W ciągu kwartału tamtejsza gospodarka odnotowała wzrost o 0,1 procent wobec prognoz na poziomie 0,2 procent.

Zgodnie z prognozami wzrósł natomiast PKB na Węgrzech. Tam gospodarka w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku urosła o 0,4 procent kdk.

mkg/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane