• rozwiń

Lody za milion

Lody za milion
Foto: TVN24 Foto: Klienci sieci Żabka zapłacili więcej za lody Koral

Te lody mogły być tańsze! Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółki Koral i Żabka zawarły niedozwolone porozumienie, ustalając cenę odsprzedaży lodów. UOKiK nałożył na obie firmy kary o łącznej wysokości ponad miliona złotych.

Postępowanie w tej sprawie toczyło się od marca 2008 roku. Jak ujawnił UOKiK, Żabka zobowiązała się m.in. do stosowania cen nie niższych, niż sugerowane przez sprzedającego, czyli Koral.

W opinii Urzędu, ustalenie cen minimalnych - czyli takich, poniżej których dany towar nie może być sprzedawany - jest z mocy prawa zakazane i stanowi jedno z najpoważniejszych naruszeń prawa konkurencji. Zakazane jest nie tylko ustalanie cen, ale także ich elementów, np. marż handlowych czy upustów.

Co więcej, porozumienie zostało również zrealizowane w praktyce. W zdecydowanej większości ceny lodów były wyższe, niż sugerowane przez Koral. Zdaniem Urzędu, ujemne skutki były przede wszystkim odczuwalne dla konsumentów – klientów sieci Żabka.

Milionowa kara

W kwietniu 2008 roku, w wyniku wszczętego postępowania antymonopolowego, spółki zawarły aneks do umowy i wykreśliły kwestionowane przez UOKiK postanowienie. Tym samym przedsiębiorcy zaprzestali stosowania niedozwolonej praktyki.

Jednak za stosowanie zmowy cenowej w latach 2006-2007 UOKiK nałożył na spółki kary w wysokości blisko 270 tys. zł na Koral i niemal 830 tys. zł na Żabkę.

Decyzja nie jest ostateczna. Przedsiębiorcom przysługuje prawo odwołania do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Odwołanie się zapowiedzieli przedstawiciele Żabki. Ich zdaniem, "w decyzji UOKiK nie zostały uwzględnione wszystkie istotne aspekty sprawy".

mon/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane