• rozwiń
  • WIG20 2192.71 -1.13%
  • WIG30 2492.68 -1.09%
  • WIG 57980.44 -0.93%
  • sWIG80 11578.67 -0.15%
  • mWIG40 3796.67 -0.63%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lodowa zmowa Żabki i Korala?

Lodowa zmowa Żabki i Korala?
Foto: TVN24 Foto: Żabka pod lupą UOKiK-u

Czy Koral i Żabka zawarły lodowy kartel? Firmy mogły porozumieć się w sprawie ceny lodów - podejrzewa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Czy tak było rzeczywiście - ma wykazać podjete właśnie postępowanie.

Koral to jeden z największych producentów lodów w Polsce. Firma należąca do dwóch braci Koral opanowała około 1/4 krajowego rynku, szczególnie mocna jest w południowej Polsce. Firma stara się nie ujawniać informacji o swojej sytuacji finansowej, strategii czy inwestycjach.

Z informacji jakimi dysponuje Urząd wynika, że kwestionowana nielegalne porozumienie może trwać od kwietnia 2006 roku. Wówczas producent lodów podpisał umowę o współpracy na czas nieokreślony z poznańską siecią sklepów Żabka - krajowym potentatem w segmencie osiedlowych sklepów spożywczych.

Wątpliwości UOKiK budzą warunki zawarte w kontrakcie, które mogły przyczynić się do ograniczenia konkurencji na rynku. Wspólne ustalanie cen jest jednym z najpoważniejszych naruszeń prawa antymonopolowego.

Jeżeli zarzuty się potwierdzą, prezes Urzędu może nakazać zaniechania kwestionowanej praktyki, a na przedsiębiorców nałożyć karę finansową sięgającą 10 procent ubiegłorocznego przychodu.

mpj/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane