• rozwiń
  • WIG20 2148.53 -0.53%
  • WIG30 2431.70 -0.47%
  • WIG 56647.08 -0.44%
  • sWIG80 11477.60 +0.27%
  • mWIG40 3613.37 -0.44%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lobbyści są, a jakby ich nie było...

Lobbyści są, a jakby ich nie było...
Foto: TVN24 Foto: Lobbyści działają w ukryciu

Choć jest odpowiednia ustawa, to polski lobbing to ciągle partyzantka i działanie z ukrycia - pisze "Puls Biznesu". Dziennikarze gazety sprawdzili, jak wyglądają rejestry działań lobbystów w Sejmie i resortach: okazuje się, że... nie lobbują.

Zgodnie z wymaganiami ustawy, rejestr profesjonalnych lobbystów prowadzi MSWiA. Obecnie figuruje w nim 146 podmiotów.

Nie zgłaszają Sejmowi zmian

Jak sprawdzili dziennikarze "PB", w 2008 r. (na ma danych za bieżący rok) w Sejmie oficjalnie działało 17 zawodowych lobbystów. Brali udział w 35 posiedzeniach komisji sejmowych, a ich największym zainteresowaniem cieszyła się komisja finansów.

Ze sprawozdania wynika jednak, że żaden z nich nie zgłosił propozycji zmian w projektach ustaw. Tak samo było w 2007 r.

W resortach podobnie

Podobnie było w ministerstwach. W resorcie finansów w 2009 roku pojawiło się w rejestrze ośmiu lobbystów - ale ministerstwo nie informuje o wynikach ich działań. Ministerstwa pracy i infrastruktury mają informacje o odpowiednio czterech i jednym lobbyście - ale nie o ich działaniach.

Niczego na temat lobbingu nie mają do powiedzenia ministerstwa gospodarki, sprawiedliwości, skarbu państwa czy rozwoju regionalnego. Jak zauważa "PB", ich Biuletyny Informacji Publicznej nie zawierają śladu istnienia lobbystów.

- Doszło do absurdu: politycy i urzędnicy unikają jawnych kontaktów z zawodowymi lobbystami, aby nie wzbudzić jakichkolwiek podejrzeń o korupcję. To hipokryzja, bo do takich kontaktów dochodzi bardzo często - mówi gazecie ekspert Business Centre Club Witold Michałek.

//sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane