• rozwiń
  • WIG20 2144.74 -1.24%
  • WIG30 2436.15 -1.17%
  • WIG 56828.88 -1.14%
  • sWIG80 11592.67 -0.55%
  • mWIG40 3716.22 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 10:55

Dostosuj

Lloyds chce wielkiej kasy

Lloyds chce wielkiej kasy
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Bank Lloyds prawie był bankrutem, teraz chce pozyskać nowe fundusze od akcjonariuszy

13,5 miliarda funtów. 22,5 miliarda dolarów. Niemal 61 mld 600 mln złotych. Tyle kapitału chce pozyskać z rynku brytyjski bank Lloyds m.in. dzięki emisji akcji z prawem poboru. Według TVN CNBC Biznes, to zdecydowanie rekordowa oferta.

Lloyds proponuje inwestorom nową emisję akcji, w której jednak akcja kosztować ma 37 pensów - niemal 60 procent mniej mniej, niż kwota z poniedziałkowego zamknięcia (91 pensów). W ramach programu pozyskania kapitału Lloyds planuje także operację wymiany obligacji na akcje.

Był bankrutem, zgarnie miliony

Wszystko po to, by odrobić straty spowodowane przez kryzys, w którym Lloyds ledwo uniknął bankructwa. Dzięki zastrzykowi gotówki Lloyds chce także uniezależnić się od rządowego programu ubezpieczania toksycznych aktywów - oraz od kontroli brytyjskich władz. W wyniku rządowej interwencji i pomocy, obecnie bank w 43 procentach należy do państwa.

Bank postanowił wyemitować rekordową ilość akcji z prawem poboru także ze względu na duży apetyt inwestorów - popyt na akcje na akcje Lloydsa na brytyjskiej giełdzie od marca jest niezmiennie duży. Bank zaproponował także posiadaczom obligacji wymianę ich na akcje.

Akcjonariusze Lloydsa mają spotkać się w czwartek na nadzwyczajnym walnym zgromadzeniu w Birmingham. Jeśli zgodzą się na propozycje zarządu, emisja nowych akcji odbędzie się 14. grudnia. Z 2,8 milionami małych inwestorów, Lloyds jest jedną z najbardziej popularnych spółek na brytyjskiej giełdzie. Jego notowania wchodzą też w skład indeksu FTSE 100.

ktu/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane