• rozwiń
  • WIG20 2170.55 -1.09%
  • WIG30 2463.11 -1.08%
  • WIG 57434.17 -1.02%
  • sWIG80 11580.37 -0.41%
  • mWIG40 3715.87 -0.90%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:00

Dostosuj

Lizbona odrzuca cięcia. Rząd do dymisji

Lizbona odrzuca cięcia. Rząd do dymisji
Foto: PAP/EPA Foto: Parlament odrzucił propozycje cięć

Portugalski parlament zgodnie z przewidywaniami odrzucił w środę program oszczędnościowy, który jest niezbędny do uzyskania pomocy finansowej UE. Mniejszościowy rząd premiera Jose Socratesa, zgodnie z zapowiedziami, podał się do dymisji.

Wszystkie partie opozycyjne odrzuciły w środowym głosowaniu najnowsze propozycje rządowe dotyczące ograniczenia wydatków publicznych i podniesienia podatków.

Liderzy rządzącej Partii Socjalistycznej i przedstawiciele rządu zapowiedzieli podczas zakończonego we wtorek wieczorem spotkania w Lizbonie, że w przypadku braku poparcia dla nowego programu oszczędnościowego, tzw. PEC4, gabinet Socratesa poda się do dymisji. Tak też się stało.

Co dalej?

- Kryzys polityczny w Portugalii grozi tym, że kraj będzie zmuszony poprosić o zagraniczną pomoc finansową - ostrzegł w poniedziałek portugalski minister finansów Fernando Teixeira dos Santos. Dodał, że ewentualny kryzys polityczny może "zaciążyć na zdolnościach finansowania" kraju i zmusić go do skorzystania z pomocy zagranicznej. Pomoc będzie jednak obwarowano dużo poważniejszymi warunkami, niż byłoby to w przypadku przyjęcia planu cięć.

PEC4 przewidywał dalsze cięcia wydatków publicznych, w tym m.in. zmniejszenie emerytur o wartości powyżej 1500 euro o 3,5-10 proc., ograniczenie refundacji leków, racjonalizację wydatków na szkolnictwo i redukcję finansowania samorządów lokalnych. Dzięki temu deficyt miał spaść z 4,6 proc. PKB w 2011 roku i do 3 proc. w 2012 roku.

mkg

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane