• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Temat: Unia walczy z kryzysem euro

Litwini boją się euro. Rząd: to konieczność

Litwini boją się euro. Rząd: to konieczność
Foto: fot. sxc Foto: Łotwa wspólną europejską walutę przyjmie 1 stycznia

Około 60 proc. Litwinów zamiar wprowadzenia euro w ich kraju w przyszłym roku kojarzy ze wzrostem cen – wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu. Wzrostu cen nie wyklucza też litewski minister finansów.

Jak pokazują badania instytutu Spinter Tyrimai przeprowadzone na zamówienie portalu Delfi.lt, wzrost cen po wejściu Litwy do eurolandu przewiduje 60,6 proc. respondentów. Tylko 5,5 proc. uważa, że wprowadzenie euro nie będzie miało wpływu na ceny. Pozostali nie mają zdania na ten temat.

Euro koniecznością

- Wzrost byłby wynikiem zaokrąglania cen - powiedział w wywiadzie dla telewizji litewskiej minister finansów Rimantas Szadżius. Zaznaczył jednak, że w obecnej sytuacji - gdy od 1 stycznia euro wprowadziła Łotwa, a Estonia jest w eurolandzie od 2011 roku – wprowadzenie wspólnej waluty europejskiej na Litwie jest koniecznością.

Wprowadzenie euro na Litwie jest warunkiem dalszego pomyślnego rozwoju gospodarczego kraju

Litewski minister finansów, Rimantas Szadżius

- Wprowadzenie euro na Litwie jest warunkiem dalszego pomyślnego rozwoju gospodarczego kraju - podkreślił Szadżius wskazując, że „przyjęcie europejskiej waluty pozwoli uniknąć pewnych turbulencji gospodarczych związanych z inwestycjami”.

Sklepy tracą klientów

Tymczasem na Litwę coraz chętniej przyjeżdżają, w poszukiwaniu zakupowych okazji, Łotysze, którzy od 1 stycznia mają euro. W sklepach i na bazarach litewskich miast przy granicy z Łotwą już co drugi klient to Łotysz.

Litwa zamierza wprowadzić unijną walutę od 1 stycznia 2015 roku.


Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane