• rozwiń
  • WIG20 2197.34 -0.35%
  • WIG30 2496.98 -0.36%
  • WIG 58034.84 -0.45%
  • sWIG80 11612.41 -0.14%
  • mWIG40 3805.98 -0.38%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:27

Dostosuj

Litwa szykuje atom

Litwa szykuje atom
Foto: US Departament of Energy Foto: Stara poradziecka elektrownia atomowa w Ignalinie musi zostać zamknięta

Litwa przedstawi we wrześniu Polsce, Łotwie i Estonii biznesplan budowy nowej siłowni atomowej w miejscu zamykanej ignalińskiej - informuje w czwartek dziennik "Vilniaus Diena", cytując litewskiego wiceministra energetyki Romasa Szvedasa.

Litwa poinformuje partnerów projektu budowy siłowni o maksymalnej możliwej mocy siłowni, modelu podziału akcji, a także cenie budowy.

Szvedas zapewnia, że mimo niedużego opóźnienia w realizacji tego projektu, "są szanse, że nowa siłownia ruszy zgodnie z planem w 2015 roku, a nie w 2018 roku, jak sugerują Polacy".

"Vilniaus Diena" pisze, że Polacy i Łotysze ostatnio zwątpili w możliwość realizacji projektu budowy siłowni w Ignalinie. Szvedas nie chce komentować sceptycznego stanowiska parterów; mówi, że komentarze "tylko pogorszą sytuację".

Według niego, "w najgorszym wypadku Litwa będzie mogła zbudować siłownię sama". "Bez wątpienia projekt może realizować jedna strona" - zapewnił.

Przed kilkoma tygodniami prezydent Litwy Dalia Grybauskaite podczas konferencji prasowej poddała w wątpliwość realizację wspólnego litewsko-polsko-łotewsko-estońskiego projektu budowy na Litwie nowej elektrowni atomowej.

- Od rozpatrzenia na nowo założeń strategicznych i przeanalizowania, w co najlepiej inwestować, będzie zależało, czy Litwa pozostanie państwem energii atomowej - powiedziała prezydent.

Jak zaznaczyła, należy uwzględnić fakt, że nowe elektrownie atomowe, tuż przy litewskiej granicy, zamierzają budować sąsiedzi: Białoruś w odległości 50 km od Wilna i Rosja w obwodzie kaliningradzkim. - Uwzględniając, że energia atomowa jest kwestią geopolityczną, wiedząc, że wokół nas będą budowane siłownie, powinniśmy zastanowić się, w co lepiej inwestować: w wiatraki, geotermię, biomasę, spalanie odpadów czy w energię atomową - powiedziała Grybauskaite.

ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane