• rozwiń
  • WIG20 2103.68 -0.21%
  • WIG30 2406.12 -0.16%
  • WIG 56047.39 -0.13%
  • sWIG80 11585.53 -0.05%
  • mWIG40 3753.25 -0.07%

Ostatnia aktualizacja: 2019-08-23 17:15

Dostosuj

Litwa popiera Polskę w sprawie Rospudy

Litwa popiera Polskę w sprawie Rospudy
Foto: TVN24.pl Foto: Rospuda nadal kością niezgody

Litwa zgłosiła wniosek do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości o uczestnictwo po stronie polskiej w sporze o obwodnicę Augustowa. Z kolei Tallin odmówił wsparcia.

Minister Transportu Jerzy Polaczek spotkał się we wtorek z Ambasadorem Litwy, Egidijusem Meilunasem, który przekazał mu pismo litewskiego ministra transportu. Algirdas Butkevieius informuje w nim o decyzji władz litewskich o przyłączeniu się do sprawy po stronie Polski. Decyzja strony litewskiej była odpowiedzią na prośbę ministra Polaczka o poparcie.

Podobne prośby kierowane były pod adresem rządu estońskiego. Jednak jak podał we wtorek estoński dziennik "Postimees", władze w Tallinie zdecydowały nie ingerować w spór między Polską a Komisją Europejską. - Chociaż Estonia przykłada wielką wagę do szybkiego ukończenia drogi Via Baltica, władze w Tallinie zdecydowały się nie spełnić życzenia Warszawy - napisała agencja BNS.

- Estonia nie może w sprawie Polski zachować się inaczej niż w przypadku planowanego Gazociągu Północnego, którym po dnie Morza Bałtyckiego ma popłynąć gaz z Rosji do Niemiec - wyjaśniła rzecznik estońskiego MSZ Ehtel Halliste. Dodała, że jeśli rząd uznał, iż ważne jest środowisko naturalne, to ma ono znaczenie wszędzie.

Pod koniec września rząd w Tallinie odmówił zgody na zbadanie estońskiej strefy ekonomicznej w Zatoce Fińskiej przez rosyjsko-niemiecką spółkę Nord Stream - projektanta, a w przyszłości także operatora bałtyckiej rury.

Komisja Europejska w marcu pozwała Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu, uznając, że budowa obwodnicy Augustowa, na obszarach chronionych programem Natura 2000, jest złamaniem unijnego prawa o ochronie środowiska.

KE od grudnia ubiegłego roku kwestionuje budowę obwodnicy w Dolinie Rospudy, uznając ją za teren unikatowy, gdzie żadne kompensaty (np. sadzenie drzew) nie są w stanie naprawić szkód, jakie wywołałaby budowa obwodnicy. Komisarz ds. środowiska Stavros Dimas wielokrotnie apelował o wyznaczenie alternatywnej trasy i rezygnację z budowy 500-metrowej estakady, która zdaniem drogowców, jest najlepszą metodą realizacji inwestycji w ciągnącej się przez Suwalszczyznę 100-kilometrowej dolinie.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane