• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Litwa nieugięcie bojkotuje Bałtycką Rurę

Litwa nieugięcie bojkotuje Bałtycką Rurę
Foto: TVN24 Foto: Gediminas Kirkilas solidarny z krajami bałtyckimi

Premier Gediminas Kirkilas zaprzeczył, jakoby Litwa prowadziła podwójną grę w sprawie ignalińskiej elektrowni i swojego stanowiska w sprawie budowy Gazociągu Północnego. Wg prasowych doniesień litewscy politycy mieliby zrezygnować z bojkotu gazociągu w zamian za zgodę Unii na przedłużenie pracy elektrowni atomowej w Ignalinie, lub tańsze surowce z Rosji.

- Nie targujemy się i nikt tego nie się domaga. Na razie nie słyszałem żadnych aluzji w tej sprawie ze strony Niemiec. Obecnie wszystkie nasze działania są skierowane na przedstawienie wyczerpującej informacji o sytuacji, jaka powstanie po 2009 roku, gdy zostanie wyłączona ignalińska siłownia - powiedział premier Kirkilas agencji BNS. - Stanowisko Litwy wobec Gazociągu Północnego pozostaje niezmienne - podkreślił szef litewskiego rządu. Litwa, podobnie jak inne kraje leżące nad Bałtykiem (w tym Polska) sprzeciwia się budowie gazociągu po dnie morza z tego względu, że inwestycja będzie miała negatywny wpływ na środowisko. Poza tym gazociąg, mimo, że ma biec po ich wodach terytorialnych, nie będzie zaopatrywał krajów bałtyckich w gaz.

Iskrzy w energetyce

W sobotę "Rzeczpospolita" napisała, że litewscy politycy mogą zrezygnować z bojkotu rosyjsko-niemieckiego gazociągu. Wycofanie sprzeciwu Wilna mogłoby pomóc w przedłużeniu funkcjonowania elektrowni atomowej w Ignalinie lub uzyskaniu dodatkowych dostaw surowców z Rosji.

Litwa zobowiązała się w trakcie akcesyjnym UE, że w 2009 roku zamknie drugi i ostatni blok elektrowni z reaktorem typu czarnobylskiego.

Obecnie Litwa chce przedłużyć pracę reaktora, obawia się bowiem, że po zamknięciu siłowni będzie w pełni zależna od rosyjskich nośników energetycznych, a nowa siłownia, w miejscu zamykanej, ma być zbudowana najwcześniej w 2015 roku. W projekcie uczestniczą też Polska, Łotwa, Estonia i Ukraina.

mkg//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane