• rozwiń

Litwa chce żywności z Polski

Litwa chce żywności z Polski
Foto: scx.hu Foto: Litewskie sklepy opustoszały po podniesieniu VAT na żywność

Litewscy handlowcy chcą sprowadzać do swoich sklepów tańsze produkty z Polski, by powstrzymać swych rodaków przed masowymi wyjazdami do Polski po zakupy. Będą organizować też promocje sprzedając produkty żywnościowe nawet o połowę taniej.

Jak donosi w czwartek wileński dziennik gospodarczy "Verslo Żinios", powołując się na dane banku "SEB Bankas" w ciągu pierwszych dwóch miesięcy tego roku na Litwie pięciokrotnie wzrósł popyt na polską walutę w stosunku do roku ubiegłego.

Gazeta podaje również, że obrót rozliczeń w Polsce za pośrednictwem kart kredytowych wydanych na Litwie, wzrósł o 80 proc.

Dlaczego tak się dzieje? Bo od kilku miesięcy Litwini masowo jeżdżą do Polski na zakupy.

Zwiększony od stycznia na Litwie podatek VAT na produkty żywnościowe i słaby złoty spowodowały, iż żywność w Polsce jest obecnie tańsza niż na Litwie nawet o połowę. Litewska waluta natomiast powiązana jest z euro.

Litwini w Polsce kupują też artykuły przemysłowe, ubrania, sprzęt AGD i RTV, a nawet meble i artykuły budowlane.

- Walczyć z tym zjawiskiem jest trudno, gdyż mięso, nabiał, owoce i warzywa tam (w Polsce) naprawdę są tańsze - cytuje "Verslo Żinios" litewskich handlowców, którzy zaznaczają, że "nie mogą jednak tego bezczynnie obserwować".

Litewskie sieci handlowe zapowiadają, iż wkrótce zaczną organizować akcje, w trakcie których poszczególne produkty będą sprzedawane po niższych cenach niż w Polsce. Zamierzają też w sprowadzać więcej polskich, tańszych produktów.

Jak zapewniają handlowcy, ich "jedynym celem jest teraz pobudzenie konsumpcji, a nie zysk" - mówią litewscy handlowcy.

ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane