• rozwiń

Litewskie wsparcie dla obwodnicy przez Rospudę

Litewskie wsparcie dla obwodnicy przez Rospudę
Foto: TVN24 Foto: Dolina Rospudy

Litewski minister przekonuje Brukselę do stanowisko polskiego rządu w sprawie budowy obwodnicy Augustowa przez Dolinę Rospudy.

Litewski minister transportu Algirdas Butkeviczius w telefonicznej rozmowie z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej, komisarzem ds. transportu Jacques'em Barrotem prosił o poparcie stanowiska Polski w sprawie budowy obwodnicy Augustowa.

W swoim komunikacie litewskie ministerstwo transportu pisze, że "minister Butkeviczius na prośbę ministra transportu Polski Jerzego Polaczka przedstawił argumenty przemawiające za tym, by sprawa nie została przekazana do Sądu Europejskiego".

W sprawie obwodnicy w Augustowie minister Butkeviczius w piątek ma też telefonicznie rozmawiać z unijnym komisarzem ds. ochrony środowiska Stavrosem Dimasem.

Obwodnica Augustowa ma być częścią międzynarodowej drogi Via Baltica łączącej Europę Centralną z Zachodnią. Litwie bardzo zależy na jak najszybszym uruchomieniu tej trasy, gdyż jest ona jedyną kołową drogą łączącą Litwę z Europą. Brak obwodnicy Augustowa stanowi wąskie gardło na tej trasie.

17-kilometrowa obwodnica Augustowa ma 500-metrową estakadą przecinać cenną przyrodniczo dolinę rzeki Rospudy. Według drogowców, to najlepszy sposób, by zrealizować inwestycję przez ciągnącą się przez Suwalszczyznę 100-kilometrową dolinę. Ekolodzy uważają, że obwodnicę można poprowadzić drogą w innym wariancie.

Inwestycji sprzeciwiają się także urzędnicy UE, według których drogi nie można poprowadzić przez obszar chroniony Natura 2000 (do obszaru należy dolina Rospudy). Komisja Europejska skierowała sprawę przeciwko Polsce do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane