• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Litewskie firmy będą inwestować na Białorusi

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Rady przedsiębiorców ds. współpracy gospodarczo-handlowej Białorusi i Litwy podpisały memoranda o współpracy z udziałem litewskiego kapitału na sumę 130 mln euro – poinformowała w poniedziałek państwowa agencja BiełTA.

Memoranda dotyczą inwestycji w sferze przemysłu spożywczego, energetyki alternatywnej oraz budownictwa obiektów handlowych i rekreacyjno-sportowych.

Wspólne inwestycje

Według BiełTY litewska firma Arvi zadeklarowała np. chęć m.in. budowy wytwórni mieszanek paszowych, zakładów hodowli indyków oraz masarni, holding Modus - budowy elektrowni słonecznej, zaś spółka Capital City – budowy centrum rekreacyjno-sportowego.

Wiceprezes banku BPS-Sbierbank Uładzimir Kaleda podkreślił, że wszystkie planowane projekty są trójstronne - tzn. oprócz banku i firm litewskich stronami będą w nich władze obwodu mińskiego i mohylewskiego (na wschodzie kraju).

BiełTA podkreśla, że w ubiegłym roku rozpoczęto na Białorusi realizację projektów inwestycyjnych z udziałem partnerów litewskich na sumę 100 mln dol., co stanowi około 5,3 proc. litewskich inwestycji zagranicznych w 2013 r. - Finansowanie tych projektów odbywa się na zasadzie parytetu – część środków zapewniają partnerzy litewscy, a część – grupa Sbierbanku – dodał Kaleda.

Białoruś otwiera granice?

Zagraniczni inwestorzy włożyli w ubiegłym roku w gospodarkę Białorusi 15 mld dol., czyli o 4,5 proc. więcej niż rok wcześniej. Liderem ponownie była Rosja, na którą przypadła prawie połowa wszystkich inwestycji zagranicznych - 48,6 proc. Kolejne miejsca w zestawieniu zajęły: Wielka Brytania (21 proc.), Cypr (7 proc.) oraz Holandia (5 proc.).

W 2013 r. Białoruś zanotowała znaczny spadek (o 24 proc.) zagranicznych inwestycji w porównaniu z 2012 r. Zdaniem niezależnych ekspertów było to związane z niemal całkowitym zamrożeniem prywatyzacji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane