• rozwiń
  • WIG20 2190.50 +0.50%
  • WIG30 2482.60 +0.46%
  • WIG 57905.98 +0.50%
  • sWIG80 11582.76 -0.05%
  • mWIG40 3736.96 +0.59%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 14:12

Dostosuj

Listu kurierem nie wyślesz

Listu kurierem nie wyślesz
Foto: sxc.hu Foto: Konkurencja na rynku pocztowym niemal nie istnieje

Urząd Komunikacji Elektronicznej chce ścigać prywatnych operatorów pocztowych za przesyłki z doklejonym ciężarkiem - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". W ten sposób obchodzą oni przepisy i mogą działać taniej niż państwowa poczta.

Dopiero za dwa lata zniesione zostaną ograniczenia dotyczące listów do 50 g. Na razie nie ma mowy o konkurencji - tylko poczta ma wyłączność na takie listy i na ich cenę. Prywatni operatorzy za przesyłki bez dociążeń musieliby wyznaczyć cenę 2,5 razy wyższą. Doklejanie ciężarków w postaci blaszek i tekturek UKE traktuje jako łamanie prawa.

Taniej niż gołe listy

Niebawem do konsultacji międzyresortowej trafi projekt nowelizacji prawa pocztowego, który przewiduje rozwiązanie tego problemu. Na operatorów łamiących przepisy UKE będzie mógł nakładać kary w wysokości do 2 proc. rocznych przychodów.

W ciągu czterech lat 200 prywatnych operatorów odebrało poczcie blisko 6 proc. rynku. To bardzo dużo. Ale przesyłki, nawet obciążone blaszkami czy kalendarzykami, były tańsze od "gołych" listów wysyłanych za pośrednictwem poczty.

Prywatni operatorzy twierdzą, że mają sposób, by poradzić sobie z planowaną zmianą przepisów. Ma to nie odbić się na cenach usług.

jk ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane