• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lipcowe słońce dodało mocy złotemu

Lipcowe słońce dodało mocy złotemu
Foto: sxc.hu Foto: Letnia moc złotego

Ta środa należała do złotego. Dolar nie był tak tani od stycznia, w euro i frank od ponad miesiąca. Europejska waluta potaniała w ciągu dnia o ponad 10 groszy, szwajcarska o ponad sześć, a amerykańska - o dziewięć groszy. A zdaniem analityków to dopiero początek.

Na zamknięciu sesji walutowej za jedno euro trzeba było zapłacić 4,35 zł, za franka - 2,86 zł, a za dolara - 3,08 zł. To najlepsze jego notowania od długiego czasu.

Lato służy złotemu?

- Na wzmocnienie złotego miały wpływ zarówno dobry sentyment globalny, jak i regionalny. Umacniały się waluty regionu, a złoty wraz z nimi. Co ważne, dane, które mogłyby zaszkodzić złotemu, jak np. deficyt budżetowy, zostały wycenione już wcześniej - ocenił Andrzej Bowtruczuk z BRE Banku.

Według Marka Rogalskiego z DM BOŚ naszej walucie pomógł także opublikowany rano lepszego odczytu indeksu PMI dla przemysłu w Chinach, który ostatnio jest traktowany jako swoisty barometr nastrojów dla rynków wschodzących.

Walutowe lato

Eksperci twierdzą, że będzie jeszcze lepiej. - Przewiduję, że złoty będzie się nadal umacniał, głównie pod wpływem dobrych nastrojów globalnych - uważa Andrzej Bowtruczuk. Podobnego zdania są analitycy z TMS Brokers. Według nich za euro możemy niebawem płacić 4,30 zł. Podkreślają, że przemawiają za tym ostatnie tygodnie, w których inne waluty regionu umacniały się, a złotego powstrzymywały negatywne czynniki lokalne, takie jak np. podwyższenie przez rząd tegorocznego deficytu budżetowego.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane