• rozwiń
  • WIG20 2194.58 -0.57%
  • WIG30 2490.03 -0.77%
  • WIG 58026.68 -0.72%
  • sWIG80 11627.70 +0.15%
  • mWIG40 3749.54 -1.58%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

"Liniowy nie może krzywdzić biednych"

- PSL może dyskutować o wprowadzeniu podatku liniowego, ale takiego, który nie zaszkodzi osobom o najniższych dochodach - mówi wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. Dodaje, że warto zastanowić się także na zniesienie podatku Belki, ale na raty - zaczynając od uwolnienia lokat bankowych.

- Pomysł zmian w systemie podatkowym warto przedyskutować - powiedział Pawlak w "Sygnałach Dnia". Podkreślił jednak, że poparcie PSL dla podatku liniowego będzie zależało od szczegółowych rozwiązań zaproponowanych przez PO. Jak wyjaśniał minister gospodarki, ludowcy chcieliby podniesienia kwoty wolnej od podatku, wprowadzenia ulg prorodzinnych, z których mogłyby korzystać także osoby nie płacące podatku dochodowego - na przykład rolnicy. Szef PSL dodał, że zmiany w zakresie świadczeń na rzecz fiskusa powinny być korzystne dla obywateli, jednak nie mogą drastycznie obniżać wpływów budżetowych.

Lokaty na pierwszy ogień

- Ja mówiłem, że jestem za zmniejszaniem podatków, które ograniczają wolność gospodarczą. Jeżeli mówimy o decyzjach, które mogą wspierać rozwój, to zniesienie podatku Belki jest jedną z możliwości. Ale trzeba do tego podchodzić kompleksowo - uważa Pawlak. Zaznacza, że wymaga to poważnej dyskusji, która jego zdaniem, powinna odbyć się w połowie roku, gdy będą założenia do budżetu na przyszły rok.
Wicepremier uważa, że najłatwiej będzie znieść podatek pobierany od zysków z odsetek bankowych.
- Dochody z odsetek to są już dochody z opodatkowanych przychodów. Tu już można być mniej ortodoksyjnym - powiedział Pawlak w "Radiu Zet".

POdzielona koalicja

Minister finansów Jacek Rostowski w ubiegłym tygodniu powiedział, że jest przeciwnikiem likwidacji podatku od zysków kapitałowych, gdyż skorzystają na tym najbogatsi, którzy realizują zyski z tego tytułu.

Zwolennikami zniesienia podatku Belki są niektórzy politycy PO, w tym premier Donald Tusk oraz przewodniczący komisji finansów publicznych Zbigniew Chlebowski, a także Prawo i Sprawiedliwość.

Premier podkreśla jednak, że jest zwolennikiem zniesienia tzw. podatku Belki pod warunkiem, że pozwoli na to sytuacja budżetowa.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane