• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Likwidujemy konta, boimy się o oszczędności

Likwidujemy konta, boimy się o oszczędności
Foto: TVN24 Foto: Pesymistyczne nastroje udzielają się polskim konsumentom coraz częściej

Jesteśmy pesymistami. Sądzimy, że zawierucha na rynku finansowym negatywnie odbije się na naszych portfelach. Przestajemy ufać bankom, boimy się o zaciągnięte kredyty - taki obraz polskich konsumentów przedstawia najnowsze badanie SMG/KRC dla Money.pl.

Aż 53 procent Polaków uważa, że będzie im się żyło gorzej. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy odsetek niezadowolonych konsumentów wzrósł aż o 12 procent - wynika z badania.

Jak podaje Money.pl największymi pesymistami są ludzie starsi. Aż dwie trzecie ankietowanych Polaków powyżej sześćdziesiątki jest przekonanych, że najbliższego roku nie zaliczą do korzystnych. W ciągu zaledwie dwóch miesięcy, w tej grupie wiekowej liczba osób zaniepokojonych o swoją przyszłość powiększyła się z 52 do 67 proc.

Im starsi, tym bardziej pesymistyczni

Zdaniem analityków nastroje zmieniają się wraz z wiekiem. Co czwarta osoba w wieku 18-24 lat uważa, że w ciągu najbliższego roku ich sytuacja się poprawi. Od sierpnia ludzie młodzi stracili optymizm tylko nieznacznie - z 28 do 27 procent - podaje Money.pl.

Jak wynika z sondażu, pewniej w przyszłość patrzą mężczyźni. Optymistyczną wizję najbliższych lat rysuje 17 proc. dorosłych Polaków. Podobnie myśli tylko 11 procent Polek.

Wycofamy oszczędności z banków?

Jak podaje portal, 43 proc. uczestników badania zadeklarowało, że ma zaciągnięty kredyt, pożyczkę lub spłaca raty za zakupy. Prawie dwie trzecie spośród nich spodziewa się kłopotów związanych ze spłatą swoich zobowiązań.

Kryzys finansowy wpłynął także negatywnie na indywidualnych klientów banków. 8 proc ankietowanych zapowiedziało, że w najbliższej przyszłości wycofa swoje oszczędności z kont bankowych. 13 proc. ankietowanych rozważa taką operację.

SMG/KRC przeprowadził badanie nastrojów Polaków w październiku br. W badaniu wzięło udział tysiąc osób.

eq/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane