• rozwiń
  • WIG20 2154.80 +0.29%
  • WIG30 2439.89 +0.34%
  • WIG 56781.82 +0.24%
  • sWIG80 11451.18 -0.23%
  • mWIG40 3620.92 +0.21%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

"Likwidacja Chryslera obróci miliardy dolarów wniwecz"

"Likwidacja Chryslera obróci miliardy dolarów wniwecz"
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Los Chryslera w rękach Sądu Najwyższego

Administracja prezydenta Baracka Obamy wezwała w poniedziałek Sąd Najwyższy USA, by zezwolił na sprzedaż upadłego koncernu Chrysler grupie inwestorów, której przewodzi włoski Fiat. Transakcji sprzeciwia się grupa funduszy emerytalnych z Indiany.

Trzy fundusze emerytalne ze stanu Indiana twierdzą, że ministerstwo skarbu USA przekroczyło swe uprawnienia, wspierając Chryslera pieniędzmi, które Kongres USA przeznaczył wyłącznie na pomoc dla banków. Sąd apelacyjny w Nowym Jorku nie podzielił jednak tych wątpliwości i zgodził się na nabycie większości aktywów Chryslera przez skupioną wokół Fiata grupę, fundusz związkowy oraz rządy USA i Kanady.

Teraz ostateczna decyzja należy do Sądu Najwyższego. Umowa sprzedaży stanie się prawomocna dopiero w momencie, gdy ogłosi on, że nie ma do niej zastrzeżeń.

Rząd ostrzega

Właśnie o taką decyzję apeluje do SN rząd Obamy. W przesłanym sądowi piśmie reprezentująca ministerstwo sprawiedliwości adwokat generalna Elena Kagan poinformowała, iż anulowanie sprzedaży może wymusić likwidację Chryslera. Przypomniała także, że jeśli Sąd Najwyższy zawiesi wejście umowy w życie, 15 czerwca Fiat będzie się mógł z niej wycofać.

"Likwidacja Chryslera miałaby bardzo poważne skutki dla gospodarek USA i Kanady. Ponad 38 tys. pracowników Chryslera utraciłoby zatrudnienie, 23 placówki produkcyjne i 20 składów części zostałoby zamkniętych, ponad 3 tys. dilerów Chryslera doznałoby znacznego i prawdopodobnie fatalnego uszczerbku dla swej działalności, a miliardy dolarów z funduszy zdrowotnych i emerytalnych obecnych oraz byłych pracowników Chryslera obróciłyby się wniwecz" - napisała adwokat generalna.

bgr/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane