• rozwiń

Liczymy się z każdym groszem

Liczymy się z każdym groszem
Foto: TVN24 Foto: Polacy starają się robić zakupy jak najniższym kosztem

Idąc do sklepu, coraz baczniej przyglądamy się cenom poszczególnych produktów. Coraz częściej przyznajemy też, że na niektóre wydatki zaczyna brakować pieniędzy. "Rzeczpospolita" dotarła do badań przeprowadzonych przez firmę 4P Research Mix wśród 2 tys. osób, z których wynika, że Polacy zaczęli mocniej trzymać się za portfele.

Już co trzeci Polak, stara się zrobić zakupy jak najtańszym kosztem, a co czwarty szuka najtańszych dostępnych towarów.

Polacy, żeby oszczędzić najczęściej:

- sprawdzają ceny w różnych sklepach (32 proc.)

- korzystają z promocji (32 proc.)

- rezygnują z pewnych produktów (31 proc.)

- odwiedzają dyskonty (30 proc.)

- szukają najtańszych produktów w danej kategorii (28 proc.)

oszczędamy

Na niektóre wydatki zaczyna nam wręcz brakować pieniędzy. Na pytanie, na co w ciągu ostatnich dwóch – trzech miesięcy w domowych budżetach nie wystarczyło poza wakacjami, jedzeniem poza domem czy biletami do kina lub teatru, 17 proc. wskazała lekarstwa, 18 proc. spłacanie rat czy pożyczek, a co dziesiąty ankietowany odpowiedział – żywność.

(Rząd już wie, komu spłaci kredyt - czytaj więcej)

"Niektórym nie starczyło na owoce morze"

Te zatrważające dane komentują specjaliści. - To bardzo subiektywne odczucia. W przypadku żywności dla jednych oznacza, że musieli kupić mniej mięsa i owoców dla dzieci, dla innych, że nie starczyło na owoce morza – wyjaśnia dr Barbara Frątczak-Rudnicka, konsultant ds. badań z 4P Research Mix.

A Andrzej Sadowski, ekspert z Centrum Adama Smitha potwierdza, że Polacy odchodzimy od rozrzutności. - Choć kryzys ciągle widzimy raczej w wypowiedziach polityków i czytamy o nim w mediach, Polacy już racjonalizują wydatki i rezygnują z zakupów często nie do końca potrzebnych produktów - mówi.

Polacy już nie tacy optymistyczni

Choć z badania wynika większa skłonność do oszczędzania, to Polacy ciągle znacznie lepiej oceniają sytuację swoich gospodarstw domowych niż perspektywy dla całej gospodarki. Tyle że spodziewają się, że będzie jeszcze gorzej.

Z lutowych badań firmy IMAS wynika, że takie przekonanie żywi już 36 proc. Polaków. Jednocześnie dwie trzecie z nas negatywnie oceniają sytuację gospodarczą kraju, a co piąty uważa ją za bardzo niekorzystną - podaje "Rz".

BEZROBOCIE W GÓRĘ

/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane