• rozwiń

Liczniki do wymiany, ceny w górę

Liczniki do wymiany, ceny w górę
Foto: TVN24 Foto: Liczniki do wymiany

U każdego z 16,5 miliona odbiorców energii do 2020 roku ma być zamontowany nowy licznik. Wymaga tego unijna dyrektywa. Oznacza to, że wzrosną rachunki – donosi "Rzeczpospolita".

Energetyczną rewolucję wymusza na Polsce jedna z unijnych dyrektyw. Nowoczesny licznik, który można zainstalować zarówno w firmie, jak i w mieszkaniu prywatnym, będzie kosztował przeciętnie około 450 zł. Jest podobny do minikomputera, a dzięki innowacyjnej technologii umożliwi zdalny odczyt ilości zużywanego prądu. Pozwoli też na bardziej racjonalne wykorzystanie energii, np. automatyczne włączanie urządzeń wtedy, gdy jest tańsza taryfa.

Urząd Regulacji Energetyki wyliczył, że monitorowanie na bieżąco zużycia oraz zmiana nawyków w wykorzystaniu energii pozwolą na ograniczenie jej zużycia o jedną dziesiątą. System inteligentnych liczników ma też uchronić energetykę przed kradzieżami energii, a odbiorców przed nielegalnym poborem prądu na ich rachunek.

Wzrosną koszty

Koszty, które firmy energetyczne poniosą na instalację systemu, spowodują wzrost rachunków wystawianych odbiorcom.

Nowe liczniki są już testowane - już w ubiegłym roku najmniejsza z czterech państwowych grup energetycznych, gdańska Energa, zainstalowała testowe urządzenia u tysiąca odbiorców w Płocku. W tym roku chce zamontować 100 tys. liczników na Półwyspie Helskim, w Kaliszu i Drawsku Pomorskim.

kaw//ŁUD/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane