• rozwiń

Liberalny Bush uspokaja

Prezydent George Bush starał się uspokoić w piątek Amerykanów, że mimo "trudnych czasów" w gospodarce, przezwycięży ona obecne problemy. Wezwał też Kongres do uchwalenia budżetu bez podwyższania podatków i do popierania wolnego handlu.

Zdaniem większości ekonomistów, gospodarka USA już znajduje się w okresie recesji, spowodowanej głównie kryzysem na rynku kredytów hipotecznych. Spada konsumpcja, rosną ceny benzyny wskutek rekordowych światowych cen ropy naftowej, wielkie korporacje ograniczają zatrudnienie, a giełda papierów wartościowych dołuje od wielu tygodni.

W przemówieniu wygłoszonym w Economic Club of New York Bush usiłował jednak przedstawić perspektywy gospodarki w różowych barwach i przypisać swojej administracji zasługę za poprzedni okres wzrostu.

"Taki cykl"

- Na rynkach zawsze będą wzloty i upadki. Po 52 miesiącach nieprzerwanego wzrostu zatrudnienia, co jest rekordem, gospodarka przechodzi trudności. Nie dzieje się to pierwszy raz. Wiemy, jak atak 11 września zaszkodził gospodarce. Potem były skandale w

Na rynkach zawsze będą wzloty i upadki.

bush o gospodarce

wielkich korporacjach - powiedział.

Mówił następnie o dwóch wojnach - w Afganistanie i Iraku - które położyły się na gospodarce dodatkowym ciężarem, "klęskach żywiołowych" - mając prawdopodobnie na myśli huragan Katrina - i podkreślił, że po okresach trudniejszych "gospodarka zawsze wracała do normy".

W opinii wielu ekonomistów ogromny koszt wojny w Iraku - powszechnie uznanej za wielki błąd - kładzie się wielkim ciężarem na gospodarkę głównie dlatego, że wydatki na nią powiększyły dług publiczny USA.

Potęga nie do podważenia?

Wierzę, że mamy prężną gospodarkę. Naszym atutem jest wynalazczość i produktywność. Na dłuższą metę gospodarka przyjdzie do siebie, bo jej podstawy są silne.

bush o atutach usa

- Wierzę, że mamy prężną gospodarkę. Naszym atutem jest wynalazczość i produktywność. Na dłuższą metę gospodarka przyjdzie do siebie, bo jej podstawy są silne - powiedział prezydent USA. Przytoczył tu na dowód takie dane, jak bezrobocie wysokości 4,8 procent, "rekordowo wysoki eksport" oraz deficyt budżetowy "stosunkowo niewielki jako odsetek PKB".

Bush nie wspomniał, że eksport wzrósł głównie dzięki rekordowo niskiemu kursowi dolara - który jest oznaką słabnięcia gospodarki.

Prezydent wyraził uznanie zdominowanemu przez Demokratów Kongresowi za to, że szybko uchwalił pakiet pobudzenia gospodarki, w tym głównie rabaty podatkowe dla osób indywidualnych i ulgi podatkowe dla przedsiębiorstw. Jednocześnie wezwał Kongres, aby uchwalił przedłużenie ważności obniżek podatków, przeforsowanych za jego rządów poza obecną graniczną datę ich obowiązywania, tzn. 2010 rok.

mkg/mlas

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane