• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lewica uratuje wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Lewica uratuje wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?
Foto: TVN24 Foto: Lewica uratuje wcześniejsze emerytury dla nauczycieli?

Lewica pomoże rządowi odeprzeć prezydenckie weto w sprawie emerytur pomostowych w zamian za zgodę na wcześniejsze emerytury dla nauczycieli - donosi "Gazeta Wyborcza".

Dziennik przypomina, że nowa ustawa o emeryturach pomostowych jest po pierwszym czytaniu w Sejmie. Zakłada, że będą one przysługiwały 270 tys. osób spośród 1,1 mln, które mają dziś prawo do wcześniejszych emerytur. Nie ma w tej grupie nauczycieli.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział już, że ustawę zawetuje. Przy odrzucaniu ewentualnego prezydenckiego weta PO będą potrzebne głosy lewicy.

SLD i związkowcy domagają się, by w 2009 r. z przywileju wcześniejszej emerytury mogliby skorzystać ci nauczyciele, którzy ukończyli 55 lat, w 2010 r. – 56-letni, w 2011 r. – 57-letni i tak dalej, aż dojdzie do powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego.

Drugie ustępstwo proponowane przez związkowców: wcześniejsza emerytura tylko dla „liniowych” nauczycieli, tzn. dla tych, którzy pracują z dziećmi na lekcjach. Z puli uprawnionych wypadliby m.in. pracownicy ośrodków metodycznych, kuratoriów, bibliotekarze czy pedagodzy.

Lewicy pomysł się podoba. - Zgoda na naszą propozycję pomogłaby rządowi uratować ustawę, a jednocześnie rozwiązała poważny konflikt społeczny. W dodatku przy nowym, mniej korzystnym niż dotąd naliczaniu emerytur mało któremu nauczycielowi będzie się opłacała wcześniejsza emerytura - wyjaśnia szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak.

- Nie przyjmiemy teraz takiej propozycji. Ustawę przeprowadzimy przez Sejm w kształcie takim jak dotychczas – zapowiada jednak szef doradców premiera minister Michał Boni.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane