• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lewica chce wyższych gwarancji

Lewica chce wyższych gwarancji
Foto: TVN24 Foto: Olejniczak: Chcemy gwarancji dla depozytów bankowych

Każdy, kto ma oszczędności w banku, będzie mógł spać spokojnie - przekonują posłowie Lewicy i zgłaszaja projekt zwiększający limity gwarancji dla środków zgromadzonych na rachunkach bankowych.

Zgodnie z projektem zmian w ustawie o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, zaproponowaną przez klub Lewicy, środki do wysokości równowartości dwóch tysięcy euro gwarantowane byłyby w 100 proc. Obecnie jest to równowartość jednego tysiąca euro.

Środki przekraczające równowartość dwóch tysięcy euro, a nie przekraczające równowartości 45 tys. euro gwarantowane byłyby w 90 proc. - obecnie jest to kwota między tysiącem euro, a 22,5 tys. euro.

Projekt zakłada, że środki gwarantowane objęte są obowiązkowym systemem gwarantowania od dnia ich wniesienia na rachunek bankowy do dnia zawieszenia działalności banku.


Tymczasem na wtorkowym spotkaniu ministrów finansów Unii Europejskiej zapadła decyzja o zgodzie na zwiększenie limitu wkładów bankowych objętych gwarancjami z obecnych obowiązkowych 20 tys. do 50 tys. euro. Decyzje należą jednak do poszczególnych krajów Wspólnoty.
CZYTAJ WIĘCEJ: UE zgadza się na wyższe gwarancje dla depozytów

Lewica upomina się o ciułaczy

- Chcemy upomnieć się o polskiego konsumenta, o miliony polskich domów, aby zagwarantować i zabezpieczyć ich codzienne funkcjonowania - argumentował szef klubu Lewicy Wojciech Olejniczak na konferencji prasowej w Sejmie.

Zdaniem polityka SLD, taka zmiana spowoduje, że każdy, kto ma oszczędności w banku, będzie mógł spać spokojnie.

Olejniczak apelował także do Rady Polityki Pieniężnej (RPP), aby nie podwyższała stóp procentowych. Według niego, obecne stopy procentowe powinny być utrzymane, a nawet należałoby się zastanowić nad ich obniżeniem.

- Apelujemy: nie podnosić stóp procentowych, a zastanowić się nad realną obniżką, aby przedsiębiorcy mieli łatwiejszy dostęp do kredytu - mówił Olejniczak.

Na wrześniowym posiedzeniu RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa NBP wynosi nadal nie mniej niż 6 proc.

kap/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane