• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lewica chce emerytury minimalnej

Lewica chce emerytury minimalnej
Foto: TVN24 Foto: Lewica chce gwarancji minimalnej emerytury

Klub parlamentarny Lewicy i Demokratów złożył do marszałka Sejmu projekt zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który wprowadza minimalną emeryturę. Zakłada on, że minimalna emerytura i renta wynosiłaby 50 proc. przeciętnej emerytury.

- Prawie dziewięć mln emerytów i rencistów żyje w skrajnym ubóstwie przy galopujących wzrostach cen żywności i energii. Nie możemy wprowadzać ulgi dla najbogatszych a zapominać o tych, którzy potrzebują pomocy - argumentowała na czwartkowej konferencji prasowej w Sejmie pomysłodawczyni projektu Anita Błochowiak z SLD. Jak podkreśliła, projekt dotyczy osób starszych, które samotnie prowadzą gospodarstwo domowe. - I dochodzi do dramatycznych wyborów pomiędzy zakupem żywności, a zakupem leków - dodała

Nie mniej niż 650 zł

Według projektu minimalna emerytura i renta wynosiłaby 50 proc. przeciętnej emerytury czy renty. - Plus 1 proc. za każdy dodatkowy przepracowany rok ponad ustawowe 25 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn - wyjaśniła posłanka LiD. Średnia emerytura wypłacana przez ZUS wynosi obecnie 1,3 tys. zł.

Projekt LiD zakłada, że w każdym kolejnym roku do 1 marca, kiedy GUS podaje dane o przeciętnej emeryturze, ustalana byłaby wysokość minimalnego świadczenia

- Osoby, które mają minimum przepracowanych lat będą miały podwyżkę (emerytury czy renty) o koło 10 proc. a każda osoba, która przepracowała więcej lat będzie miała znaczący wzrost - oceniła Błochowiak.

Skutki finansowe projektu LiD szacowane są na około 2,2-2,5 mld złotych. Błochowiak zaznaczyła, że kwota ta musiałaby być zabezpieczana w corocznym budżecie państwa.

mkg//tr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane