• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Lewiatan zaskarżył ustawę o hipermarketach do Trybunału

Lewiatan zaskarżył ustawę o hipermarketach do Trybunału
Foto: TVN24.pl Foto: Lewiatan: Ustawa o wiekich sklepach jest niezgodna z konstytucją

PKPP Lewiatan złożyła do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie konstytucyjności ustawy o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych. Zdaniem Konfederacji jest ona sprzeczna z zasadami: równości, proporcjonalności i swobody działalności gospodarczej.

Zgodnie z ustawą, w ciągu 30 dni od jej wejścia w życie, właściciele obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 400 m kw. będą musieli złożyć do właściwego organu (wójt, burmistrz, prezydent miasta) wniosek o zezwolenie na działanie obiektu.

- W myśl ustawy wnioski o zgodę na działanie muszą składać nie tylko nowe obiekty, ale także już funkcjonujące. Potrzebna więc będzie legalizacja dotychczas istniejących obiektów - tłumaczy prawnik z Departamentu Prawnego Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Krzysztof Kajda. Dodaje też, iż sama ustawa nie mówi wprost o konsekwencjach wynikających z niezłożenia wniosku, ale z innych przepisów wynika, że prowadzenie obiektu handlowego bez zezwolenia może skutkować nałożeniem nawet do 1 mln zł grzywny.

"Chroniąc małe, utrudnia się działanie dużym sklepom"
W ocenie przedsiębiorców z Lewiatana wymóg posiadania zezwolenia na działanie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą swobody działalności gospodarczej oraz z zasadą proporcjonalności. - Jedynym rzeczywistym celem tej ustawy jest "ochrona" małych obiektów handlowych poprzez zahamowanie powstawania nowych i utrudnianie prowadzenia działalności przez już istniejące obiekty. Nie jest to jednak ważny interes publiczny w rozumieniu Konstytucji - czytamy w poniedziałkowym komunikacie Konfederacji.

PKPP Lewiatan uważa ponadto, że wymóg uzyskania zezwolenia na utworzenie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych jest sprzeczny z zasadą równości. - Przedsiębiorcy prowadzący działalność w formie wielkopowierzchniowych obiektów handlowych są tu dyskryminowani w stosunku do innych przedsiębiorców - uzasadnia Lewiatan.

Organizacja jest ponadto przekonana, że ustawę uchwalono "z naruszeniem elementarnych zasad techniki legislacyjnej".

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane