• rozwiń
  • WIG20 2217.84 +0.77%
  • WIG30 2520.23 +0.73%
  • WIG 58525.39 +0.65%
  • sWIG80 11595.92 +0.05%
  • mWIG40 3820.72 +0.58%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Lewiatan za telepracą

Lewiatan za telepracą

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan pozytywnie oceniła projekt zmian w Kodeksie pracy, tworzący ramy do wykonywania telepracy. Projektem zajmuje się sejmowa komisja nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach.

Prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz uważa, że "taka forma pracy ułatwi pracownikom godzenie życia zawodowego z prywatnym. Jest to znakomite rozwiązanie przede wszystkim dla kobiet z małymi dziećmi, ale też dla przedstawicieli niektórych wolnych zawodów oraz osób niepełnosprawnych". Podkreśliła, że jednocześnie pracodawcy zyskują na obniżeniu kosztów związanych z organizowaniem miejsca pracy.

PKPP Lewiatan przypomniała, że projekt jest wynikiem porozumienia pomiędzy organizacjami pracodawców i związków zawodowych oraz rządu; powstał w zespole problemowym ds. prawa pracy i układów zbiorowych Komisji Trójstronnej. Jak zaznaczyli pracodawcy, wprowadzenie nowej regulacji powinno przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tą formą wykonywania pracy zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców.

Rządowy projekt określa m.in. sposoby zatrudniania "telepracowników", ich prawa i obowiązki pracodawcy. Zakłada on, że osoba ubiegająca się o pracę będzie mogła wybrać nową formę zatrudnienia - czyli telepracę. Będzie mogła zmienić sposób i miejsce wykonywania pracy (na "telepracę") także w trakcie zatrudnienia. Pracodawca będzie miał obowiązek dostarczenia takiemu pracownikowi niezbędnego sprzętu, pokrycia kosztów jego instalacji, serwisu i konserwacji; będzie także musiał zapewnić pomoc techniczną, niezbędne szkolenia i ubezpieczenie.

Projekt zawiera ponadto m.in. zakaz wypowiedzenia przez pracodawcę umowy o pracę z powodu niewyrażenia przez pracownika zgody na wykonywanie "telepracy", obowiązek równego traktowania "telepracownika" z innymi pracownikami w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane