• rozwiń
  • WIG20 2233.87 +0.35%
  • WIG30 2531.47 +0.32%
  • WIG 58751.67 +0.22%
  • sWIG80 11571.42 -0.14%
  • mWIG40 3746.86 -0.06%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-15 17:15

Dostosuj

Temat: OFE

Lewiatan: Ustawę o OFE przyjęto z naruszeniem konstytucji

Lewiatan: Ustawę o OFE przyjęto z naruszeniem konstytucji
Foto: TVN24 Foto: Według Lewiatana niekonstytucyjne są m.in.: przeniesienie 51,5 proc. wartości aktywów z OFE do ZUS, zakaz reklamy funduszy emerytalnych oraz zakaz inwestowania przez nie w obligacje skarbowe

Analiza zmian w ustawie o otwartych funduszach emerytalnych wskazuje, że zostały one przyjęte przez Sejm z naruszeniem konstytucji - wynika z raportu przygotowanego na zlecenie Konfederacji Lewiatan. Raport przygotowała kancelaria Domański Zakrzewski Palinka.

Jak wskazali eksperci podczas wtorkowej konferencji prasowej, analiza prawna wprowadzonych zmian w systemie emerytalnym objęła w pierwszej kolejności prawidłowość przebiegu procesu legislacyjnego. Jak mówił mec. Tomasz Zalasiński, analiza ta prowadzi do wniosku, że ustawa została przyjęta przez Sejm z naruszeniem przepisów konstytucji, co stanowi samoistna przesłankę do postawienia tezy o niezgodności całej ustawy z konstytucją.

Sporo wątpliwości

Jak podkreślił Zalasiński, wątpliwości budzi m.in. zgłoszenie przez posłów koalicji poprawki do projektu ustawy podczas drugiego czytania w Sejmie, która de facto była nowym projektem ustawy. Z tego powodu posłowie nie rozpatrzyli ponad tysiąca wcześniej zgłoszonych poprawek, co też - zdaniem autorów raportu - budzi wątpliwości.

"Gdyby dopuścić praktykę wnoszenia, jako poprawki w drugim czytaniu "tekstu jednolitego ustawy", to w każdym (...) przypadku koalicja posiadająca aktualnie większość w Sejmie mogłaby, wnosząc taki projekt z dowolnymi poprawkami, a następnie przyjmując go w trzecim czytaniu, uczynić całość wcześniejszej debaty parlamentarnej bezprzedmiotową" - czytamy w podsumowaniu raportu. "Praktyka ta wymaga zanegowania z punktu widzenia standardów demokratycznego państwa prawnego, roli parlamentu i posłów w procesie stanowienia prawa" - dodano.

Więcej istotnych kwestii

Na początku marca powinniśmy być gotowi do złożenia wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie zbadania zgodności zmian w systemie emerytalnym z konstytucją - powiedział Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan. Dodał, że Lewiatan złoży swój wniosek, ponieważ uważa, że prezydent w swoim wniosku w tej sprawie nie podniósł wielu istotnych kwestii.

Według Zalasińskiego wniosek Lewiatana będzie złożony w tak szerokim zakresie, jak to tylko będzie możliwe.

Według Lewiatana niekonstytucyjne są m.in.: przeniesienie 51,5 proc. wartości aktywów z OFE do ZUS, zakaz reklamy funduszy emerytalnych oraz zakaz inwestowania przez nie w obligacje skarbowe.

Przedstawiciele Lewiatana poinformowali też, że grupa osób z Warszawy przygotowuje się do złożenia cywilnego pozwu zbiorowego kwestionującego reformę OFE. Eksperci Lewiatana ocenili, że reforma w systemie emerytalnym jest całkowicie odwracalna.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane