• rozwiń

Lewiatan: gospodarka nieznacznie wyhamuje

Lewiatan: gospodarka nieznacznie wyhamuje
Foto: TVN24.pl Foto: Polska gospodarka nadal rośnie dynamicznie, ale stopniowo zwalnia

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w lipcu osłabł w porównaniu do ostatniego kwartału i półrocza. Gospodarka do końca roku nieznacznie wyhamuje - wynika z badania Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych "Lewiatan".

Indeks Biznesu PKPP "Lewiatan" jest wskaźnikiem koniunktury gospodarczej kraju, obliczanym i publikowanym miesięcznie od początku 2003 r. Powstaje na podstawie prognoz ekonomistów, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej.

W lipcu indeks kwartalny stracił 2 pkt., a półroczny 4 pkt., obniżając się odpowiednio do 77 i 76 pkt. Natomiast indeks roczny pozostał na poziomie 75 pkt. Takie wyniki oznaczają, że ekonomiści spodziewają się stopniowego zwolnienia tempa wzrostu PKB w kolejnych kwartałach II półrocza 2007 r.

Eksperci "Lewiatana" podkreślają jednak, że indeks ciągle pozostaje na wysokim poziomie, czyli mimo malejącego tempa, dynamika gospodarki do końca roku ulegnie niewielkiemu spowolnieniu. - Faktycznie indeks roczny, po korekcie z ubiegłego miesiąca, nie uległ zmianie - pisze PKPP "Lewiatan" w swoim raporcie.

Zdaniem autorów publikacji na stopniowe, nieznaczne spowolnienie mogą wskazywać pogarszające się wyniki dynamiki produkcji i malejące tempo eksportu. - Optymizmem napawają natomiast solidne fundamenty makroekonomiczne: malejące bezrobocie, niska inflacja i deficyt budżetu - dodają eksperci "Lewiatana".

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane