• rozwiń
  • WIG20 2164.75 -0.41%
  • WIG30 2451.42 -0.51%
  • WIG 57024.61 -0.48%
  • sWIG80 11449.24 -0.03%
  • mWIG40 3636.71 -0.92%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-18 17:15

Dostosuj

Lewandowski w TVN24 Biznes i Świat: W poniedziałek nasilenie sankcji przeciw Rosji

Gościem TVN24 Biznes i Świat był Janusz Lewandowski Odtwórz: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Janusz Lewandowski
Foto: TVN24 Biznes i Świat | Video: TVN24 Biznes i Świat Foto: Komisarz Janusz Lewandowski zapowiedział nasilenie sankcji osobowych | Video: Gościem TVN24 Biznes i Świat był Janusz Lewandowski

Jeżeli chodzi o sankcje ważne jest, aby UE mówiła jednym głosem. Kreml liczy, że głosy Polski i Litwy za sankcjami nie będą wsparte z Berlina, czy innych istotnych stolic - powiedział w piatek na antenie TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski. Unijny komisarz ds. budżetu zapowiedział również nałożenie na Rosję kolejnych "sankcji osobowych".

Unijni ambasadorowie zgodzili się w piątek, żeby nałożyć sankcje na 15 osób i pięć krymskich firm skonfiskowanych po aneksji półwyspu przez Rosję. - W poniedziałek nastąpi kolejne nasilenie sankcji osobowych - zapowiedział Lewandowski.

Jakie sankcje?

Jeśli ministrowie zatwierdzą te uzgodnienia ambasadorów, to UE będzie mogła zaostrzyć tzw. sankcje drugiej fazy, polegające na zakazie wizowym oraz zamrożeniu aktywów należących do indywidualnych osób i podmiotów.

Jak dodał Lewandowski, to nie są jeszcze te najbardziej dotkliwe sankcje. - Sankcje trzeciego stopnia zarezerwowane są na wypadek otwartej inwazji, czy też zupełnie bezspornych dowodów militarnej interwencji Rosji na wschodzie Ukrainy.

Nie tylko sankcje

Unijny komisarz podkreślił, że nie należy ograniczać działań Unii Europejskiej tylko do sankcji. - Działania unii to także pomoc dla Ukrainy. Błyskawiczne obniżono cła, aby ułatwić zadania ukraińskim eksporterom. Rozpatrujemy również możliwość ruchu bezwizowego, co jest bardzo istotne dla społeczeństwa Ukrainy - powiedział Lewandowski. Przypomniał, że w maju nastąpią pierwsze przepływy pomocy finansowej.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane