• rozwiń

Temat: Walka o budżet UE 2014-2020

Lewandowski: Dzięki środkom z UE polskie koleje nie powinny kojarzyć się z opóźnieniami

Lewandowski: Czas na skok Polski w innowacyjność Odtwórz: Lewandowski: Czas na skok Polski w innowacyjność
Foto: TVN24 BiŚ | Video: TVN24 BiS Foto: Janusz Lewandowski był gościem "Dnia na rynkach" | Video: Lewandowski: Czas na skok Polski w innowacyjność

- Środki z UE są szansą dla Polski. Dzięki nim, polskie drogi nie powinny się kojarzyć z nieszczęściem, a koleje z opóźnieniami - powiedział w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski, komisarz UE ds. budżetu. W ten sposób odniósł się do ponad 105 mld euro przewidzianych dla Polski w ramach perspektywy finansowej na lata 2014-2020.

W latach 2014-2020 Polska otrzyma ponad 105 mld euro funduszy unijnych dla Polski, przy ok. 4 mld euro składki do budżetu UE

Gość "Dnia na rynkach" Janusz Lewandowski podkreślił, że nie wykorzystaliśmy jeszcze środków z poprzedniej perspektywy finansowej na lata 2007 - 2013. Część z nich jest przeznaczona na inwestycje w transport. - Najtrudniejsze jest finansowanie modernizacji sieci kolejowej "pod Pendolino", pod standard szybkości europejskiej  - przyznał Lewandowski. - Nie wiem, czy temu sprostamy, ale - tak jak w Davos - jest obecnie ku temu lepszy klimat - uważa.

Skok Polski w innowacyjność...

- Ciągle jeszcze "nie jesteśmy dobudowani" jeśli chodzi o połączenia transportowe na europejskim poziomie - ocenił. Podkreślił, że do 2020 roku "polskie drogi nie powinny się kojarzyć z nieszczęściem, a koleje z opóźnieniami".

- Największym wzywaniem, jakie stoi przed Polską jest to, jak pieniądze publiczne zainwestować w skok w innowacyjność. To nie jest prosta sprawa - powiedział. Wyjaśnił, że pozyskane z UE środki muszą zaowocować patentami. - Polska musi być gospodarką tworzącą, a nie naśladowczą - mówił.

... a Ukraina na klęczkach

W "Dniu na rynkach" komisarz UE ds. budżetu i programowania finansowego odniósł się też do sytuacji na Ukrainie. Stwierdził, że nasz wschodni sąsiad po raz trzeci rozmija z Unią Europejską, a "za dwa lata będzie na klęczkach wobec Rosji w sensie kredytowym i gospodarczym". Lewandowski dodał, że z każdym miesiącem Ukrainie będzie trudniej zatrzymać proces uzależnienia od Rosji.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane