• rozwiń
  • WIG20 2248.81 -0.29%
  • WIG30 2549.06 -0.10%
  • WIG 59141.35 -0.09%
  • sWIG80 11590.53 +0.39%
  • mWIG40 3780.28 +0.56%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 17:15

Dostosuj

Temat: Cypr szuka ratunku w Brukseli

Lewandowski: Cypr to mała wyspa, ale duży problem

Lewandowski: Cypr to mała wyspa, ale duży problem
Foto: tvn24 Foto: Janusz Lewandowski i Marek Borowski w "Faktach po Faktach"

- Cypr to nie tylko problem finansowy, to problem geopolityczny - mówił w "Faktach po Faktach" Janusz Lewandowski, komisarz do spraw unijnego budżetu. Jak podkreślał, model "oazy finansowej" obrany przez Cypr kłócił się z rosnącą regulacją Unii Europejskiej. - Unia Europejska przez pewien czas nie zwracała uwagi na negatywne procesy, które miały miejsce wewnątrz - powiedział z kolei Marek Borowski, senator i były minister finansów.

Rząd Cypru musi do poniedziałku wygospodarować blisko 6 mld euro, by otrzymać pomoc finansową w wysokości 10 mld euro od strefy euro i Międzynarodowego Funduszu Walutowego, co pozwoli zapobiec załamaniu sektora bankowego tego kraju.

Jak przekonywał Lewandowski, plan "B", który jest opracowywany, pójdzie w kierunku głębokiej restrukturyzacji banków cypryjskich i przez to będzie lepszy. Jak podkreślił komisarz, rozstrzygnięcie w sprawie Cypru musi być, bo "kroplówka Europejskiego Banku Centralnego kończy się w poniedziałek".

Dodał, że recepta Cypru na własną gospodarkę, jako oazę kapitału rosyjskiego, jest na dłuższą metę nie do utrzymania. Jak dodał, Cypr to "mała wyspa i duży problem."

Skąd 5,8 mld?

Lewandowski stwierdził, że 5,8 mld euro, które musi znaleźć cypryjski rząd, "pójdzie w kierunku oprocentowania dużych depozytów". Jak dodał, "niefortunne było sięgnięcie po oszczędności młodych ciułaczy".Było to, jego zdaniem, rozwiązanie cypryjskie służące ochronie dużych kapitałów, natomiast Unia Europejska była przeciwnikiem tego typu działania.

- Unia Europejska przez pewien czas nie zwracała uwagi na negatywne procesy, które miały miejsce wewnątrz - stwierdził natomiast Marek Borowski.

Problem geopolityczny

- Cypr, to nie tylko problem finansowy, to problem geopolityczny - podzielonej wyspy, która dostała się do Unii wbrew zastrzeżeniom rozmaitych krajów - powiedział Lewandowski.

Jak dodał, poniedziałkowe rozstrzygnięcie nie sięgnie drobnych ciułaczy zgodnie z dyrektywą unijną, która ich chroni.

Lekcja dla Polski

Janusz Lewandowski stwierdził ponadto, że cypryjski problem nie jest zagrożeniem dla Polski. - Nie sądzę, żeby to sięgnęło Polski bezpośrednio, natomiast utrudnia nam rozmowę o budżetach, o solidarności europejskiej, jest ogniskiem niepokoju - podkreślił komisarz. Jak dodał, jest to "kryzys zawiniony, bo grzechy popełniono na Cyprze".

Według Marka Borowskiego sytuacja na Cyprze, to także lekcja dla Polski. - Jeżeli ktoś wchodzi do strefy euro i chce tam być, musi się podporządkować pewnym regułom - powiedział.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane