• rozwiń
  • WIG20 2171.75 -0.91%
  • WIG30 2464.87 -1.07%
  • WIG 57485.19 -0.98%
  • sWIG80 11656.29 +0.30%
  • mWIG40 3750.76 -1.91%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-20 17:15

Dostosuj

Lepper nie daje rady z wódką

Lepper nie daje rady z wódką
Foto: TVN24 Foto: Lepper przegrał polską wódkę

To nieudolność Ministerstwa Rolnictwa prawdopodobnie zakończy się naszą sromotną klęską w Parlamencie Europejskim - przewiduje "Dziennik". Lobbowanie w tej sprawie leży w gestii resortu Andrzeja Leppera, który nie zrobił nic w sprawie korzystnej dla polski definicji wódki

Polska na własne życzenie przegrywa walkę o korzystną dla nas definicję wódki. Wygrywają ją natomiast Niemcy, którym już raczej na pewno udało się przeforsować swój plan w Parlamencie Europejskim. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce tę polską specjalność będzie można produkować z winogron, a nawet bananów w całej Europie.

- Wódka to tradycja i historia, daje nam poczucie swojskości. Zmiany w jej składzie spowodują wymywanie składników naszej tożsamości narodowej, którą częstokroć odnawiamy przy stole - mówi antropolog kultury, profesor Roch Sulima.

Przy tym stole chyba źle się czuje ministerstwo rolnictwa, bo zamiast z całkiem niezłej pozycji walczyć o dominację na wartym kilka miliardów euro rocznie rynku, nie zrobiło nic, aby unijna definicja wódki była dla nas korzystna.

Bogusław Sonik, europoseł zajmujący się pracami nad definicją wódki informuje dziennikarzy gazety - Nie było żadnej porządnej dyplomatycznej ofensywy. Polska całą sprawę przespała. I teraz mamy tego efekty.

Problem upatruje się w złym nastawieniu polityków z resortu, którzy nie potrafią prowadzić w Brukseli kuluarowej polityki. Często wydają się czuć niepewnie w świecie unijnej polityki lub nie potrafią przełamać bariery językowej. Gazecie nie udało się uzyskać w tej sprawie komentarza z ministerstwa rolnictwa.

Dlatego już niedługo poważne sprawy będzie się załatwiać nie przy "czystej", ale przy "bananówce", czy "winogronówce".

Sprawa wydaje się przesądzona, bowiem do grona przeciwników tradycyjnej receptury wódki z ziemniaków lub zboża dołączyły Niemcy. A głosowanie nad nową definicją wódki w Parlamencie Europejskim już 20 czerwca.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane