• rozwiń
  • WIG20 2200.95 +0.54%
  • WIG30 2501.93 +0.53%
  • WIG 58144.64 +0.45%
  • sWIG80 11589.85 +0.23%
  • mWIG40 3798.73 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-09-13 17:15

Dostosuj

Lepiej kupować niż wynajmować

Lepiej kupować niż wynajmować
Foto: TVN CNBC BIZNES Foto: Lepiej kupować niż wynajmować

Mieszkania w centrum miasta ciągle w cenie. Choć w ostatnim czasie najbardziej wzrosły ceny działek budowlanych, to osoby z większą ilością gotówki decydują się kupić mały dom. Zaś prawdziwi bogacze korzystają ze stabilnych cen i inwestują w zakup dużego mieszkania – tak wynika z „Raportu Szybko.pl i Expandera”.

I kwartał 2008 r. pokazał, że wtórny rynek nieruchomości uległ nasyceniu i ustabilizowały się na nim ceny. Nadal jednak są wysokie. Dodatkowo przed zakupem własnego „M” powstrzymują wysokie stopy procentowe, a co za tym idzie drożejące kredyty.

Autorzy raportu zauważają, że od pół roku mamy do czynienia z procesem stabilizowania się cen. Jak stwierdzają, koszt zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest porównywalny do tego z grudnia 2007 r.

Czekać, czy kupować?

Jednak na powstrzymaniu się z zakupem można było też zaoszczędzić. Najbardziej w Poznaniu - aż 385 złotych na każdym metrze kwadratowym. Porównywalnie, bo o 349 złotych za metr, tańsze jest mieszkanie w Krakowie, a o 343 w Gdańsku. Znacznie mniej, bo o 137 złotych, niższe są ceny w Warszawie, a o 82 we Wrocławiu.

Zdaniem autorów raportu, zjawisko odkładania decyzji o zakupie w oczekiwaniu na spadek cen przynosi ograniczenie popytu, a w rezultacie spadek cen. Zdaniem ekspertów z Szybko.pl i Expandera, jeśli wzrost inflacji, wysokie stopy procentowe i informacje o kryzysie w Stanach Zjednoczonych nie popsują nastrojów polskich inwestorów, to ustabilizowane ceny staną się bodźcem do zakupów. Ale wtedy zwiększony popyt może zaowocować minimalnym - jak piszą - wzrostem cen.

Duże drożeją, małe tanieją

Jak piszą autorzy raportu, w przeciwieństwie do kawalerek i mieszkań 2-pokojowych, od dłuższego czasu możemy zaobserwować szybki wzrost cen dużych mieszkań. - Nadal drożeją mieszkania 4-pokojowe. W tym przypadku ceny wzrosły o 0,21 proc., a mieszkania 5-pokojowe podrożały o 1,84 proc. - czytamy. Eksperci podkreślają, że na uwagę zasługują ceny dużych lokali w Warszawie. W stolicy zyskały one na wartości aż 4 proc.

Co może być przyczyną takich wzrostów? Autorzy raportu wyjaśniają, że rosnące oprocentowanie kredytów uniemożliwiło uzyskanie pożyczki osobom najmniej zarabiającym – grupie, która napędzała popyt na mieszkania. - Z drugiej strony drożejące kredyty nie miały wpływu na zakupy osób zarabiających najwięcej. W dodatku stabilizacja cen mogła zachęcić je do dokonania zakupów - podaje raport.

Kupujemy małe domy

Sytuacja na rynku domów jednorodzinnych nie jest jednoznaczna. Z raportu wynika, że w I kwartale w przypadku domów małych, o metrażu do 150 m2, nastąpił wyraźny wzrost cen. - Świadczy o utrzymującym się popycie na domy - podkreślają eksperci.

Przykładowo, we Wrocławiu nieruchomości tego typu zdrożały aż o 19 proc., a w Białymstoku o 18 proc. Z kolei w Warszawie za dom do 150 m2 będą musieli zapłacić około 1 mln 50 tys. zł - w porównaniu do grudnia 2007 r. jest to wzrost o 11 proc.

Duży dom coraz tańszy

Eksperci Szybko.pl i Expandera podkreślają, że zupełnie inna sytuacja panuje na rynku domów o powierzchni od 230 do 300 m2. - Możemy mówić o zahamowaniu wzrostu cen. W poprzednim kwartale w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie ceny dużych domów przekroczyły milion złotych. Natomiast w I kwartale tego roku nastąpiły spadki - czytamy w raporcie.

Zdaniem autorów raportu 1 mln zł. to maksymalna kwota, jaką kupujący są gotowi przeznaczyć na dom w stolicy Małopolski.

Wynajem mniej dochodowy

A co jeśli chodzi o najem mieszkań? Ci, którzy chcieli na tym zarobić, nie mają powodu do zadowolenia. We wszystkich większych miastach w Polsce nastąpił spadek cen wynajmu. Dotyczy to m.in. Warszawy, Krakowa, Wrocławia, czy Poznania.

- Wyjątkiem może być Gdańsk. Po bardzo dużych wzrostach cen wynajmu kawalerek w poprzednim kwartale, nastąpiła weryfikacja tych cen przez rynek. Wynajem kawalerki jest o 11 proc. tańszy niż na koniec poprzedniego roku - czytamy w raporcie.

Na tle cenowych spadków wynajmu wyróżniają się także Katowice. Eksperci podkreślają, że miasto pod względem poziomu cen systematycznie dogania pozostałe aglomeracje, gdyż od dwóch kwartałów koszt najmu systematycznie wzrasta.

Na podstawie „Raportu Szybko.pl i Expandera” opracował Michał Wróbel

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane