• rozwiń
  • WIG20 2255.46 -0.74%
  • WIG30 2551.68 -0.72%
  • WIG 59191.71 -0.51%
  • sWIG80 11545.41 +0.30%
  • mWIG40 3759.27 +0.04%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-08 17:15

Dostosuj

Lekarze popierają skargę na KRUS

Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy (OZZL) popiera wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego rolników. Według OZZL, rzecznik podejmuje tematy, których boją się dotknąć politycy.

"W ocenie OZZL, nie rozwiąże się najważniejszych problemów polskiej służby zdrowia, bez istotnego zwiększenia finansowania lecznictwa, a tego tematu nie można podjąć bez uporządkowania zasad opłacania składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne" - czytamy w oświadczeniu OZZL .

Według OZZL, to wręcz paradoksalne, że finansowanie przez państwo zamożnych przedsiębiorców rolnych tłumaczy się zasadami sprawiedliwości społecznej. Jednocześnie powołując się na te zasady, obciąża się dodatkowymi składkami pozostałych obywateli, w tym emerytów i rencistów.

Wniosek w sprawie ubezpieczenia zdrowotnego rolników skierował do Trybunału Konstytucyjnego rzecznik praw obywatelskich Janusz Kochanowski.

We wniosku Kochanowski zakwestionował regulację, która zobowiązuje budżet państwa do finansowania składek na ubezpieczenie zdrowotne - bez względu na wysokość osiąganych przez rolników przychodów. W ocenie RPO ta regulacja narusza konstytucyjne zasady równości i sprawiedliwości społecznej. Takie świadczenie nie jest bowiem płacone za pracowników innych grup zawodowych.

prm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane