• rozwiń
  • WIG20 2158.94 -0.47%
  • WIG30 2459.33 -0.39%
  • WIG 57502.14 -0.29%
  • sWIG80 11763.70 +0.51%
  • mWIG40 3786.21 +0.05%

Ostatnia aktualizacja: 2019-11-29 17:15

Dostosuj

Lek na dziurę w ZUS? Zmniejszyć emerytury

Lek na dziurę w ZUS? Zmniejszyć emerytury
Foto: TVN24 Foto: Emeryt też zrzuci się na deficyt?

- Emerytury nie powinny rosnąć, a nawet mogą spadać, jeśli deficyt rośnie do niebezpiecznych rozmiarów - uważają eksperci z Business Centre Club. Ich zdaniem coroczne i bezwarunkowe niemal podwyżki dodatkowo rujnują będące w opłakanym stanie finanse publiczne.

Dopłaty z budżetu do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, z którego Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca świadczenia to prawdziwy ciężar dla budżetu. A ZUS i tak musi pożyczać pieniądze w bankach i w budżecie. Dosyć pesymistyczne, ale i nie dalekie od rzeczywistości szacunki mówią, że w najbliższych pięciu latach dotacja budżetowa dla ZUS wyniesie średnio ok 80 mld zł rocznie. A to i tak za mało, bo ZUS zapożycza się także w bankach i na lepszych warunkach - także w samym budżecie. Jednocześnie co roku emerytury są waloryzowane co najmniej o wskaźnik inflacji, powiększony o 20 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w całej gospodarce. Od marca 2010 średnia emerytura wynosi 1430 zł i jest jest wyższa o ok 80 zł, czyli o 6,1, proc. od tej z marca 2009. W 2011 roku wzrost ma wynieść kolejne 3,36 proc.

Emeryci do zasypywania dziury

Dlatego Monitorujący Komitet Business Centre Club (BCC) proponuje zmianę zasady indeksacji świadczeń i chce zmienić zasadę. Według niego, do zapisu o zasadach podwyższania emerytur należy dodać, że "w sytuacji dużego deficytu dopuszczalny jest spadek nominalnych rent i emerytur". - Chociaż władze powinny zabiegać o to, aby do takiego spadku nie dopuścić – zastrzegają eksperci BCC. Sugerują jednoczesne wprowadzenie bezpiecznika: ustawowe ograniczenie ewentualnego spadku świadczeń (nominalnego lub realnego).
- Oczywiście trzeba działać tak, aby zmiana zasady indeksacyjnej nie została zakwestionowana przez Trybunał Konstytucyjny. TK powinien jednak brać pod uwagę zdolność państwa do finansowania rozmaitych świadczeń – dodają ekonomiści BCC.

mkg ram

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane