• rozwiń

Leczenie pieniędzmi wyjdzie bokiem?

Leczenie pieniędzmi wyjdzie bokiem?
Foto: TVN24 Foto: Warren Buffet diagnozuje gospodarkę

Zdaniem najsławniejszego inwestora naszych czasów Warrena Buffeta, „monetarne lekarstwa", które aplikował rząd USA, uratowały wprawdzie system finansowy - ale teraz zagrażają gospodarce oraz kursowi dolara. Aby kuracja przyniosła trwale pozytywne efekty, wzrost gospodarczy musi być teraz stymulowany za wszelką cenę - tłumaczy.

Już wkrótce jednak będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami ubocznymi. Obecnie większość z nich jest niewidoczna i długo jeszcze pozostanie ukryta

buffet o ubocznych

- Zastrzyk gotówki uratował system finansowy i sprawił, że gospodarka jest na drodze do ożywienia. Ogromne dawki lekarstw monetarnych będą jeszcze podawane. Już wkrótce jednak będziemy musieli zmierzyć się ze skutkami ubocznymi. Obecnie większość z nich jest niewidoczna i długo jeszcze pozostanie ukryta – napisał miliarder w komentarzu dla dziennika „The New York Times”.

Do skutków ubocznych zalicza m.in. ogromny dług publiczny, czy osłabienie kursu dolara, przez to, że jego duża dawka została sztucznie wpuszczona na rynek. - Dlatego rządy powinny zrobić wszystko, co w ich mocy, by gospodarka znalazła się w fazie wzrostu – twierdzi znany inwestor.

Pod kroplówką

Amerykański rząd starał się ożywić przedsiębiorstwa i wydatki konsumentów przez wpompowanie przez plan stymulacyjny 787 mld dolarów. Poluzowano nieco system podatkowy i wzmożone zostały projekty infrastrukturalne. Równocześnie Fed wydał miliardy dolarów na oddzielne programy ratunkowe dla instytucji finansowych oraz podmiotów systemu bankowego.

W związku ze zwiększonymi wydatkami, amerykański deficyt budżetowy może osiągnąć rekordowy poziom 1,841 bln dol w roku rozliczeniowym kończącym się 30 września.

mkg/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane