• rozwiń
  • WIG20 2229.92 -0.18%
  • WIG30 2531.47 0.00%
  • WIG 58851.05 +0.17%
  • sWIG80 11605.03 +0.29%
  • mWIG40 3797.96 +1.36%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Lecisz samolotem? Płać za lądowanie

Lecisz samolotem? Płać za lądowanie
Foto: TVN24 Foto: Bezpieczne lądowanie będzie cię kosztować

Resort infrastruktury chce obciążyć lotniska kosztami utrzymania kontrolerów lotów. Będzie je to kosztować łącznie kilkadziesiąt milionów zł rocznie. Kwotę tę wyłożą najprawdopodobniej pasażerowie - pisze "Rzeczpospolita".

Jak pisze "Rz", projekt rozporządzenia MI w tej sprawie trafił właśnie do konsultacji społecznych. Przewiduje on, że w tych portach, w których liczba startów i lądowań w ciągu roku jest niższa niż 45 tys., Polska Agencja Żeglugi Powietrznej będzie mogła zlikwidować Ośrodki Kontroli Ruchu Lotniczego, jeżeli porty nie zgodzą się dopłacać do ich działalności. A ośrodki te są dla funkcjonowania lotnisk kluczowe, bo to właśnie one pomagają pilotom w lądowaniach.

W praktyce nowy przepis będzie dotyczył wszystkich lotnisk regionalnych. Tylko warszawskie Okęcie w ciągu roku obsługuje ponad 45 tys. samolotów - zauważa gazeta.

– Przez takie posunięcie idziemy w kierunku stagnacji rynku lotniczego, a nie jego rozwoju. My nie udźwigniemy dodatkowych kosztów, będziemy musieli je przerzucić na przewoźników, a ci z kolei na pasażerów – mówi "Rz" prezes krakowskiego lotniska i szef Związku Regionalnych Portów Lotniczych.

bgr ram/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane