• rozwiń

Temat: Rosja

Ławrow: Rosja nie jest odizolowana. I nadal jest otwarta na współpracę z Zachodem

UE wprowadza nowe sankcje. Sądne dni dla rubla Odtwórz: UE wprowadza nowe sankcje. Sądne dni dla rubla
UE wprowadza nowe sankcje. Sądne dni dla rubla "Źródło: TVN24 Biznes i Świat"

- Rosja nie czuje się odizolowana i jest otwarta na współpracę z zachodnimi państwami - stwierdził Siergiej Ławrow w wywiadzie dla Channel 5. Rosyjski minister spraw zagranicznych uważa, że unijne i amerykańskie sankcje nałożone na jego kraj nie wykluczają gospodarczej współpracy.

- Na pewno nie czujemy się w żaden sposób odizolowani, ale chcę też podkreślić, że nie chcemy przejść w skrajność i porzucić współpracę gospodarczą z krajami europejskimi i Stanami Zjednoczonymi. Wektor naszej zewnętrznej współpracy gospodarczej jest zwrócony w tych kierunkach i nastawiony na globalną współpracę - powiedział Siergiej Ławrow.

Korzyści dla obu stron

Minister spraw zagranicznych Rosji zauważył, że w współpraca państw zachodnich z Rosją jest korzystna dla obu stron, bo dotąd dawała pozytywne wyniki. I Rosja nie jest zainteresowana dalszą "wojną na sankcje".

Stosunki między Rosją a Zachodem pogorszyły się po tym, jak Unia Europejska i Stany Zjednoczone oskarżyły Rosję o zaangażowanie w ukraiński kryzys i wspieranie prorosyjskich separatystów. Moskwa wielokrotnie zaprzeczała tym zarzutom.

Biznes ważniejszy niż sankcje

W sobotę agencja RIA Novosti podała, że rosyjska spółka naftowa Rosnieft i amerykański koncern ExxonMobil odkryły ropę podczas wiercenia w rejonie Universitetskaya-1 na Morzu Karskim.

- Według wstępnych ocen, w pierwszym odwiercie dostępnych będzie 338 mln metrów sześciennych gazu i 100 mln ton ropy - oświadczył szef Rosnieftu Igor Sieczin.

Umowę o współpracy w tym rejonie wydobywczym Rosnieft i ExxonMobil podpisały w 2011 roku. Zgodnie z porozumieniem rosyjski koncern jest właścicielem dwóch trzecich joint venture,  Exxon kontroluje resztę. Projekt jest wart 3,2 mld dolarów.

Uderzyć w gospodarkę

Pod koniec lipca Unia Europejska i Stany Zjednoczone rozszerzyły sankcje gospodarcze przeciwko niektórym osobom i firmom działającym w konkretnych sektorach rosyjskiej gospodarki.

W sierpniu Rosja w odwecie na nałożone restrykcje zakazała importu niektórych towarów żywnościowych z krajów Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Norwegii.

W połowie września Zachód nałożył kolejną rundę sankcji na Rosję wymierzoną w największe tamtejsze przedsiębiorstwa z sektorów; finansowego, naftowego i obronnego. Firmom zabroniono również dostępu do zachodniego rynku kapitałowego.

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane