• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Łatwiej wziąć niż spłacić kredyt

Łatwiej wziąć niż spłacić kredyt
Foto: TVN24 Foto: Liczba niesolidnych dłużników jest na razie stabilna

Łatwiej wziąć, niż spłacić. Aż o 44 proc. - do ponad siedmiu mld zł - urosły niespłacone zaległości Polaków. Nie spłacamy nie tylko kredytów, ale też rachunków za prąd, telefon, czy gaz - wynika z raportu firm InfoMonitor i Biuro Informacji Kredytowej.

Niezapłaconych rat i rachunków szybko przybywa - średnio o pół mld zł co trzy miesiące. Ale na razie nie ma lawiny - swoich rat nie płaci ok. 5 proc. dłużników - tylu samo, co rok temu.

Czynsz, komórka, rachunek za prąd

To niedobra informacja dla nas wszystkich. Banki niespłacone kredyty odbijają sobie wyższym oprocentowaniem, a sieci komórkowe, czy sprzedawcy energii - wyższymi cenami. W dodatku lawina niespłaconych długów może położyć na łopatki całą gospodarkę. Tak stało się w USA, gdzie kryzys kredytowy spowodował, że banki nie chcą nikomu pożyczać pieniędzy. A bez kredytów przedsiębiorstwom trudno działać, więc mniej produkują i zaczynają zwalniać pracowników.

- Rośnie liczba klientów telefonii komórkowej, firm pożyczkowych spoza sektora bankowego, dostawców usług masowych, także banki mają za sobą dobry rok. Polacy zadłużają się częściej i na coraz większe kwoty. W tym upatrujemy właśnie przyczyny wzrostu ogólnej kwoty przeterminowanego zadłużenia" - powiedział prezes zarządu InfoMonitora Mariusz Hildebrand.

Rysopis notorycznego dłużnika

Jak wynika z raportu, liczba klientów, którzy zalegają z płatnością zobowiązań powyżej 60 dni, przekroczyła 1,2 miliona. W ciągu trzech miesięcy wzrosła o jeden procent.

Statystycznie, najwięcej osób niewywiązujących się z zobowiązań ma zadłużenie mieszczące się w przedziale 2001-5000 złotych i jest to 25 proc. wszystkich dłużników. Ponad 70 proc. długów nie przekracza 5000 złotych.

Jak wygląda rysopis klienta "podwyższonego ryzyka"?

To najczęściej mężczyzna w wieku do 31 do 40 lat, mieszkający w województwie śląskim lub mazowieckim. Jego średnie zadłużenie wynosi 5860 zł.

ram/el

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane