• rozwiń
  • WIG20 2173.75 +0.82%
  • WIG30 2463.94 +0.89%
  • WIG 57297.12 +0.70%
  • sWIG80 11452.13 -0.32%
  • mWIG40 3670.47 +0.71%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Łatwiej porównasz kredyty

Łatwiej porównasz kredyty
Foto: sxc.hu Foto: Kredyty będą wyższe

Sejm jednogłośnie uchwalił ustawę o kredycie konsumenckim, która ma sprzyjać ochronie kredytobiorców i ułatwiać porównywanie kredytów. Jeśli ustawę przyjmie Senat i podpisze prezydent, wzrośnie maksymalna wysokość kredytu konsumpcyjnego z 80 do ponad 250 tysięcy złotych.

Ustawa o kredycie konsumenckim sprawi, że tabele opłat i prowizji w różnych bankach mają być ujednolicone, co powinno ułatwić porównywanie ofert instytucji finansowych.

Prawo nakaże też bankom szczegółowe wyjaśnienie konsumentowi postanowień umowy, którą ten zamierza podpisać. Wydłuży się też z 10 do 14 dni czas, w którym będzie można zrezygnować z przyznanego już kredytu bez podania przyczyny.

Co więcej, konsument, odstępując od umowy kredytowej, zapłaci odsetki od kapitału tylko za czas korzystania z pożyczki.

W założeniach przyjęto, że wszystkie instytucje udzielające pożyczek będą miały obowiązek badania zdolności kredytowej przed udzieleniem kredytu. Przepisy będą musiały stosować wszystkie instytucje finansowe, w tym między innymi SKOKi.

Jeśli nowe prawo wejdzie w życie reklamy kredytów będą musiały w sposób prosty i zrozumiały informować o całkowitych kosztach obciążających osobę zadłużającą się. Z kolei pośrednicy finansowi będą musieli informować o wysokości swojej prowizji.

bgr

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane