• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Łatwiej płacić podatki w Polsce

Łatwiej płacić podatki w Polsce
Foto: TVN24 Foto: Rozliczenia podatkowe przeciętnemu przedsiębiorcy zajma 325 godzin...

Dzięki wprowadzeniu elektronicznych zeznań podatkowych oraz obniżce stawek podatkowych Polska awansowała w rankingu "Paying Taxes", przygotowanego we współpracy z Bankiem Światowym przez firmę doradczą PriceWaterhouseCoopers. W tym roku Polska jest na 121. miejscu (na 183 sklasyfikowane kraje).

Raport "Paying Taxes" bierze pod uwagę trzy kryteria: czas poświęcony na załatwianie formalności, liczbę płatności i zobowiązanie podatników w stosunku do zysków.

Jak wyliczyli autorzy opracowania, przeciętny polski przedsiębiorca w tym roku na wypełnienie swych obowiązków podatkowych będzie musiał poświęcić 325 godzin. To dużo, ale w porównaniu z pierwszym raportem sprzed 5 lat zajmuje to prawie 1/4 czasu mniej. Dla porównania: w Luksemburgu - najlepiej pod tym względem stojącym unijnym kraju - zajmuje to tylko 59 godzin, a gorzej niz u nas jest tylko w Czechach (567 godzin) i Byłgarii (616 godzin).

Praktycznie o tyle samo spadła też liczba różnych podatków i opłat, którymi obciążeni są przedsiębiorcy.

Autorzy raportu chwalą Polskę głównie za pracę nad większą przejrzystością procedur, oraz za wprowadzenie systemu elektronicznego rozliczania podatków, a także uchwaloną przed dwoma laty obniżkę stawek podatkowych (weszła w zycie w tym roku).

Fiskus zapowiada: będzie (jeszcze) łatwiej

Wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz zapowiada, że do końca 2013 r. ma być gotowy kompletny projekt "e-deklaracje", dotyczący elektronicznego rozliczenia się z fiskusem. Do tego czasu resort finansów będzie wprowadzał kolejne ułatwienia dla podatników. - W przyszłym roku ma być gotowy Centralny Rejestr Podatników, co znakomicie skróci obieg informacji w urzędach skarbowych i przyspieszy obsługę podatników - powiedział wiceminister na prezentacji raportu w Warszawie.

Dodał, że resort zamierza też od przyszłego roku zlikwidować obowiązek posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej przez osoby nie prowadzące działalności gospodarczej. W stosunku do firm, które nadal będą musiały posiadać NIP, będzie on wydawany od ręki, a nie w drodze decyzji administracyjnej. Ma to znacznie skrócić całą procedurę.

Ministerstwo finansów zamierza także wprowadzić "jedno okienko" dla rejestracji firm, które nie muszą być wpisywane do KRS. Okienko to będzie znajdowało się w urzędach skarbowych, które przyjmują najwięcej dokumentów związanych z rejestracją firmy.

//sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane