• rozwiń

Temat: Portugalia

Łatwiej o pracę w Portugalii. Rząd pomaga obcokrajowcom

"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" Odtwórz: "Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać"
"Rosjanie nie wyjdą na ulice. Putin nie ma się czego obawiać" "Źródło: TVN24 BiS"

Portugalia wprowadza ułatwienia dla imigrantów poszukujących pracy. Rząd Pedra Passosa Coelho wdraża tak zwany mechanizm szybkiej procedury uznawania świadectw dla obcokrajowców.

Przewiduje on, że osoby ubiegające się o pracę w zawodach, których nie chcą wykonywać obywatele Portugalii i kierowani do pracy przez urzędy zatrudnienia, będą mogły liczyć na przyspieszone uznanie kwalifikacji uzyskanych w kraju pochodzenia.

Będzie łatwiej

Według przedstawicieli rządu Passosa Coelho ułatwienia w zdobywaniu szybkiej nostryfikacji wykształcenia mają dotyczyć przede wszystkim obywateli państw nienależących do Unii Europejskiej, którzy mieli dotychczas w Portugalii największe problemy z uznaniem swoich świadectw.

Jak poinformował sekretarz stanu ds. rozwoju regionalnego Pedro Lomba, wprowadzenie mechanizmu szybkiego uznawania świadectw zawodowych obcokrajowców ma służyć pokryciu niedoborów pracowników na portugalskim rynku pracy w efekcie narastającej w ostatnich latach fali emigracji zarobkowej.  Według szacunków Krajowego Instytutu Statystyki w Lizbonie tylko w minionym roku z ponad 10-milionowej Portugalii w poszukiwaniu pracy wyjechało 128 tys. obywateli, w tym głównie młodzieży.

Skorzystają wykształceni

- Nowy mechanizm akceptowania świadectw obcokrajowców dotyczy nie tylko przyspieszenia tego procesu, ale również ułatwienia nostryfikacji dyplomów absolwentów uczelni wyższych z krajów spoza Unii Europejskiej - powiedział Pedro Lomba.Zdaniem przedstawiciela rządu Portugalia nie jest jeszcze przygotowana na wprowadzenie systemu uznawania świadectw za pośrednictwem internetu. - Skopiowanie modelu niemieckiego w naszych warunkach jest póki co niemożliwe. Nie wykluczamy jednak, że w niedługiej przyszłości podejmiemy próbę stworzenia systemu informatycznego służącego do wypełnienia niezbędnej dokumentacji bez konieczności wcześniejszego podróżowania do Portugalii - dodał Pedro Lomba.

W kilka tygodni

Jak wyjaśniają urzędnicy portugalskich uczelni, obecnie proces nostryfikacji dyplomu magisterskiego może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy. Wdrażane przez rząd nowe przepisy mają zredukować ten okres do kilku tygodni.

- Aktualnie, aby przejść pomyślnie całą procedurę niezbędne jest złożenie przetłumaczonego na język portugalski dyplomu z kraju pochodzenia kandydata, a także pracy magisterskiej. Dodatkowo muszą one zostać zatwierdzone przez specjalnie do tego powołaną komisję na portugalskiej uczelni - wyjaśniła Maria Luz z sekretariatu Uniwersytetu Nowego w Lizbonie.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane