• rozwiń
  • WIG20 2226.15 -0.42%
  • WIG30 2523.50 -0.33%
  • WIG 58622.10 -0.33%
  • sWIG80 11587.49 +0.13%
  • mWIG40 3749.04 -0.26%

Ostatnia aktualizacja: Wczoraj 17:15

Dostosuj

Łatwe kredyty do lamusa

Łatwe kredyty do lamusa
Foto: TVN CNBC Biznes/sxc.hu Foto: Zbyt liberalna polityka kredytowa doprowadziła do obecnego kryzysu

Prasa zaniepokoiła się zapowiedziami Komisji Nadzoru Finansowego o zaostrzeniu kryteriów udzielania pożyczek. KNF uznała zmiany za konieczne, bojąc się, że polityka banków jest zbyt liberalna i może doprowadzić do załamania polskiego rynku kredytowego.

Czwartkowa prasa pisze o niepokojących się dla kredytobiorców zmianach w zasadach przyznawania kredytów, o których w środę na antenie TVN CNBC Biznes mówił szef Komisji Nadzoru Finansowego. Stanisław Kluza zapowiedział, że trzeba zaostrzenia zasad, aby nie powtórzył się czarny scenariusz z USA.
PRZECZYTAJ CO PISALIŚMY O DECYZJI KOMISJI

W USA

Wielka amerykańska grupa ubezpieczeniowa AIG jest jedna z ofiarą zbyt liberalnej polityki kredytowej. W środę ogłoszono udzielenie grupie pożyczki w wysokości 85 miliardów dolarów ze środków Fed, co ma uratować uratować spółkę.

Mimo to inwestorzy nie do końca wierzą, że uda się zapobiec bankructwu giganta. Te obawy wzmagają niepokoje na Wall Street. Amerykańskie giełdy odnotowują coraz większe spadki (CZYTAJ WIĘCEJ).

W Polsce na złej drodze

Tymczasem Polska może powtórzyć błędy Ameryki. Już teraz, aby dostać 300 tysięcy złotych 30-letniego kredytu hipotecznego, czteroosobowa rodzina nie musi zarabiać więcej niż 3,5 tys. zł netto miesięcznie.

W efekcie takiej pożyczki rodzina będzie musiała spłacać co miesiąc około 2 tys. zł raty - wylicza "Rz”, powołując się na raport firmy Expander. Po zapłacie takiej raty na utrzymanie każdego z członków rodziny pozostaje niecałe 400 zł.

Jakie zmiany?

W TVN CNBC Biznes Stanisław Kluza zapowiedział, że konieczne jest w tej sytuacji wprowadzenie przepisów zwiększających bezpieczeństwo sektora bankowego.

- Pracujemy nad dokumentem, którego zakres oraz wymiar będzie odwzorowaniem reakcji nadzoru na obecną sytuację w sektorze bankowym. Zwiększy to jego bezpieczeństwo, a z drugiej strony odniesie się do ochrony interesów nieprofesjonalnych uczestników i odbiorców usług finansowych - mówił.

sm/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane