• rozwiń
  • WIG20 2155.03 -0.77%
  • WIG30 2448.64 -0.66%
  • WIG 57453.58 -0.05%
  • sWIG80 11671.33 +0.13%
  • mWIG40 3757.57 +0.18%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 09:23

Dostosuj

Lato łaskawe dla gospodarki - ale jak bardzo?

Lato łaskawe dla gospodarki - ale jak bardzo?
Foto: TVN24 Foto: Lato przysłuzyło się polskiej gospodarce?

- Dynamika wzrostu polskiego PKB w III kwartale br. może być wyższa niż w II kwartale, gdy wyniosła 1,1 proc. - ocenia wiceprezes GUS Halina Dmochowska. Urząd poda oficjalne dane ostatniego dnia listopada. Opinia wiceprezes potwierdza niemal wszystkie dotychczasowe prognozy.

Wiceprezes Dmochowska nie chciała sprecyzować, jaki będzie wskaźnik PKB w III kwartale. - Będzie to lepiej niż drugi kwartał; natomiast proszę nie oczekiwać, że uściślę teraz te wielkości. Musimy popatrzeć jeszcze na zapasy, na handel zagraniczny i usługi, których to danych jeszcze nie mamy - powiedziała.

Podkreśliła jednak, że to "stosunkowo niski poziom dynamiki" i że GUS wciąż go oblicza.

(Po)wakacyjny optymizm

Zdaniem wiceprezes GUS, pozytywny wpływ na szybszy wzrost PKB w III kwartale ma przemysł i budownictwo. Zaznaczyła, że spadek inwestycji w przedsiębiorstwach, rekompensuje wysoka dynamika inwestycji rządowych i samorządowych. Poza tym w miesiącach letnich większy mógł być też wzrost spożycia.

Jak na razie trudno jednak znaleźć kogoś, kto sądziłby, że trzeci kwartał był gorszy niż drugi. Letnie miesiące dla gospodarki przeważnie są dużo lżejsze, a miesięczne dane z tamtego okresu pokazywały, że jej kondycja była całkiem dobra.

Eksperci departamentu analiz i prognoz Ministerstwa Gospodarki przewidują, że PKB wzrósł w III kwartale o 1,7 proc., zaś całoroczny wskaźnik wyniesie 1,5 proc.

mkg/sk/k

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane