• rozwiń
  • WIG20 2159.91 +1.74%
  • WIG30 2443.18 +1.81%
  • WIG 56895.37 +1.54%
  • sWIG80 11446.40 +0.22%
  • mWIG40 3629.46 +1.17%

Ostatnia aktualizacja: 2019-10-11 17:15

Dostosuj

Łatanie internetowej dziury

Łatanie internetowej dziury
Foto: www.sxc.hu Foto: Komputer daje nam możliwość połączenia się z całym światem

Przypadkowe odkrycie ujawniło poważną lukę bezpieczeństwa w powszechnie używanych systemach komputerowych. Aż pół roku specjaliści z wielu firm potajemnie pracowali nad jej usunięciem - i teraz zawiadamiają, że nasze dane znów są bezpieczne.

Na problem wpadł specjalista z firmy IOActive Dan Kaminsky podczas rozwiązywania zupełnie innego problemu. Gdyby tę samą lukę odkrył haker, mógłby spowodować, że wpisując poprawny adres strony internetowej trafialibyśmy nie tę prawdziwą, a na podstawioną przez niego "fałszywkę". Mógłby też przeglądać wysyłane e-maile.

Nieograniczone możliwości

Usterka tkwiła w Systemie Nazw Domen (DNS), czyli czegoś w rodzaju internetowej książki adresowej. System DNS "tłumaczy" wpisywane przez internautów adresy w postaci słownej - np. www.tvn24.pl - na zrozumiałą dla komputerów postać złożoną z dwunastu cyfr.

Hacker miał możliwość spowodowania, że internauta wpisując adres byłby kierowany na zupełnie inną stronę. Sytuacja była groźna szczególnie w sytuacji banków czy sklepów internetowych. Gdyby klient został przekierowany na fałszywą stronę i w dobrej wierze podał tam swoje dane, hacker miałby okazję zdobycia jego danych - numeru konta, hasła, PIN-u itp. Podobnie ze skrzynkami mailowymi.

Szukajcie a(ż) znajdziecie

Po swoim odkryciu Dan Kaminsky skontaktował się z dużymi koncernami komputerowymi jak Microsoft, Sun i Cisco. W efekcie grupa 16 badaczy z całego świata zebrała się, aby rozwiązać ten problem. Badania zakończyły się sukcesem i luka została załatana, choć wszystkie prace zajęły pół roku

- Ludzie powinni być ostrożni, ale nie wpadać w panikę - mówił na konferencji telefonicznej Dan Kaminsky.

Koncern Microsoft poinformował, że odpowiednia łatka dla jego systemów z rodziny Windows jest dystrybuowana od tego tygodnia. Dla tych, którzy mają włączoną aktualizację automatyczną Windows jej zainstalowanie będzie zupełnie niezauważalne - ale bezpieczeństwo ich danych wzrośnie niepomiernie.

mma/sk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane