• rozwiń
  • WIG20 2344.03 +0.97%
  • WIG30 2681.21 +0.94%
  • WIG 60902.04 +1.18%
  • sWIG80 11928.15 +0.52%
  • mWIG40 4035.38 +0.48%

Ostatnia aktualizacja: 2019-07-19 17:15

Dostosuj

Latać każdy może

Latać każdy może
Foto: sxc.hu Foto: Na niektórych uczelniach nauka jest bezpłatna

Uczelnie na południu Polski wabią w tym roku kierunkami związanymi z lotnictwem. Od października ruszą w Rzeszowie - pierwsze w kraju - studia po angielsku z zarządzania lotnictwem. Nowość szykuje też Politechnika Krakowska - pisze "Dziennik Polski".

Przewiduje się, że w przyszłości na lotniskach w Polsce będzie brakowało około 25 tysięcy pracowników. Rzeszowska uczelnia od najbliższego roku akademickiego uruchamia specjalność: aviation management (z ang. zarządzanie lotnictwem) na kierunku: ekonomia, na studiach licencjackich. Projekt "Do kariery na skrzydłach", zakładający powstanie takiej specjalności, otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych. Dzięki temu nauka będzie bezpłatna.

- To pierwsze taka specjalność w Polsce, a czwarta w Europie - mówi Gabriela Baszak rzeczniczka prasowa Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. - Za granicą ich koszt to prawie 10 tysięcy euro.

Modne latanie

Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania to nie jedyna uczelnia na Podkarpaciu oferująca studia związane z lotnictwem. Na Politechnice Rzeszowskiej od roku akademickiego 2005/2006 prowadzony jest kierunek: lotnictwo i kosmonautyka, ale pilotów kształci się tutaj już od lat 70. W ramach struktury uczelni działa też Ośrodek Kształcenia Lotniczego.

Lotnictwo staje się modne również w Krakowie. Na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Krakowskiej od października ruszy specjalność: infrastruktura transportu lotniczego na kierunku budownictwo. Obejmie ona studia stacjonarne II stopnia.

Na tym jednak nie koniec. Politechnika Krakowska ma w ofercie również propozycje dla absolwentów. Od 2007 roku prowadzone są studia podyplomowe z zarządzania infrastrukturą lotniskową. Jak zaznacza prof. PK, Tadeusz Tatara, dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej, zainteresowanie studiami zgłaszają osoby z całej Polski.

sm//mat

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane