• rozwiń
  • WIG20 2109.38 +0.06%
  • WIG30 2414.63 +0.19%
  • WIG 56160.26 +0.07%
  • sWIG80 11591.02 -0.01%
  • mWIG40 3768.24 +0.32%

Ostatnia aktualizacja: Dziś 13:34

Dostosuj

Las Vegas - stolica technologii

Las Vegas - stolica technologii
Foto: PAP/EPA Foto: Tom Hanks w roli prezentera

Rozpoczęły się doroczne międzynarodowe targi elektroniki CES w Las Vegas (USA). I choć jest to rok polskiego debiutu na targach, z powodu finansowego kryzysu spodziewanych jest mniej spektakularnych premier i stoisk wystawców.

Organizatorzy szacują, że w 2009 roku targi Consumer Electronics Show odwiedzi "zaledwie" 130 tysięcy osób, czyli 15 proc. mniej, niż w zeszłym roku - pisze "computerworld.pl".

Liczba wystawców również spadnie - o 10 proc i wyniesie 2,7 tys. firm.

To wszystko jednak nie będzie powodem zawodu u prawdziwych fanów nowoczesnych gadżetów.

Tanio, dla każdego

Zdaniem specjalistów, na stoiskach wystawców w tym roku znajdziemy więcej urządzeń, będących w zasięgu portfela zwykłego entuzjasty nowinek.

Hitem są zatem ultra mobilne netbooki (małe notebooki) w tym pierwszy taki produkt firmy Sony - VAIO P, niestety niedostępny na naszym rynku.

Wiele z prezentowanych technologii ma bazować na rozwiązaniach przyjaznych dla środowiska, pomagając zaoszczędzić na rachunkach. Wśród takich produktów jest z pewnością panel LCD firmy Samsung zasilany energią słoneczną i pilot, który nie wymaga wymiany baterii.

Laserem w telewizor

Wielu zainteresuje z pewnością oferta NVIDII - 3D Vision, czyli stereoskopowe okulary do gier komputerowych.

Prawdziwym hitem, przez niektórych nazywanym "pogromcą plazmy" - są telewizory (zaprezentowane w 2008 roku) z laserowym wyświetlaczem, o znacznie lepszej jakości obrazu.

Innym przebojem są supercienkie telewizory - najcieńsze urządzenie zaprezentował Samsung, którego wyświetlacz ma 6,5 mm grubości.

Dla prawdziwych fanatyków nowości technologicznych są nowoczesne, składane lub przezroczyste (jak folia) ekrany Samsunga, oparte na organicznych diodach (OLED) oraz laserowe projektory, wbudowane w komórkę (czyżby nowy standard wyposażenia?)

Ważne zmiany

Wśród ważnych nowości należy wymienić także te może mniej spektakularne, ale równie istotne.

Na CES pokazane ma zostać pierwsze urządzenie wykorzystujące USB 3.0 (nowe, szybsze łącze) oraz karty pamięci o pojemności liczonej już w terabajtach (czyli tysiąc razy więcej, niż dzisiejszy standard). Wśród nowości znalazły się także urządzenia, wykorzystujące nowy protokół bezprzewodowej transmisji danych wedle standardu 802.11n.

Teraz Polska

Nowe produkty, podczas targów CES, zaprezentuje firma VEDIA. Ten polski producent, jako pierwszy rodzimy przedstawiciel rynku mobilnej elektroniki, zapowiada wiele ciekawych prezentacji.

- Udział w tak dużej imprezie jak targi Consumer Electronic Show to doskonały sposób na przedstawienie planów rozwoju produktów i nawiązanie nowych ciekawych kontaktów handlowych - pisze Mirosław Włodarczyk, prezes VEDIA S.A. na stronie firmy.

– Udział marki VEDIA w targach to ważne wydarzenie nie tylko dla nas, ale także dla całej „elektronicznej Polski”. Jesteśmy bowiem pierwszą polską firmą z tej branży, która pokaże się w Las Vegas.

sm/iga

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Komentarze (0)

Dodaj Komentarz

Zaloguj się , aby dodać komentarz
Forum jest aktualizowane w czasie rzeczywistym
+0 nowe komentarze

Zasady forum

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN24BiŚ nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Ustawienia

Zamknij ustawienia
Ustawienia zostały zapisane